Nauczyciele, dyrektorzy i pracownicy administracji szkolnej  z Lubina znaleźli się w gronie tych,którzy podczas regionalnych obchodów Dnia Edukacji w Legnicy zostali odznaczeni i wyróżnieni. W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej nadano ponad 60 medali. 

Dzień nauczyciela obchodzono 14 października, ale uroczystości wciąż trwają. Regionalne obchody tego święta odbyły się w Legnicy w Akademii Rycerskiej. Wśród osób wyróżnionych ważnymi odznaczeniami było wielu lubińskich nauczycieli, dyrektorów i pracowników administracji.

– Dziś odbieram najwyższe wyróżnienie, srebrny krzyż zasługi. Nie czuję jeszcze zmęczenia wieloletnią pracą. Jestem pełna werwy i zapału. Dziś trzeba się dopasować do tego świata młodzieży, bo  byliśmy wychowani troszkę na innych wartościach i w innych czasach. Nie pozostaje nic innego, jak dokształcać się i podążać za naszymi wychowankami. Z upływem czasu mogę powiedzieć, że decyzja sprzed lat, by pracować w oświacie była dobrą decyzją i warto było – mówiła Elżbieta Godzic, wicedyrektor SP 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie.

Uroczystość zorganizowało Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. –  To święto większe niż Dzień Nauczyciela. To święto wszystkich osób, instytucji, organizacji, które są zaangażowane w wychowanie i kształcenie młodego pokolenia. To święto także uczniów i rodziców, bo pamiętajmy, że szkoła oprócz tego, że jest instytucją, to jest wspólnotą złożoną z uczniów, rodziców, kadry pedagogicznej i pracowników, którzy nie są pracownikami pedagogicznymi, ale bez nich trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie szkoły – mówił  Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. – Zmieniają się warunki naszej pracy, warunki techniczne, wkraczają multimedia i wszyscy podlegamy tym wpływom cywilizacyjnym. Misja nauczyciela i pedagoga pozostaje bez mian. To mądre prowadzenie ku wolności, to przekazywanie wiedzy, umiejętności, wspólne wzrastanie, wspólne z dziećmi i młodzieżą satysfakcjonujące poznawanie świata i siebie. Ten zawód jest przepiękny i wyjątkowy, a dziś wyróżniamy tych, którzy na tej niwie się wyróżniają – dodawał Roman Kowalczyk.

Podczas uroczystości nadano m.in. krzyże zasługi, medale za długoletnią służbę, medale Komisji Edukacji Narodowej najwyższe w branży oświatowej. Był również nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, czyli dyplomy i nagrody finansowe.