16 października 2017 w Polkowicach odbędą się bezpłatne badania w kierunku wykrywania raka piersi. Do wizyty w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych zachęcają te kobiety, które mają za sobą wygraną walkę z rakiem piersi. „Klub Amazonek Polkowickich” chętnie dzieli się własnymi doświadczeniami i zachęca do profilaktyki.

 

Najmłodsza polkowicka amazonka ma 37 lat, a najstarsza – Jadwiga Młot – 79. Znaleziono u niej guza równe 10 lat temu. Został usunięty i jak sama mówi, czuje się bardzo dobrze. Dzisiaj namawia wszystkie kobiety do profilaktyki, bo zgłoszenie się na badania, nie jest równoznaczne z wyrokiem. To wyraz dojrzałości i odpowiedzialności za własne zdrowie i życie.

– Ważne jest podzielenie się z innymi swoim lękiem, ale i doświadczeniem. Mnie to bardzo pomogło. Po tej pierwszej kampanii na ulicy podchodzili do mnie ludzie i dziękowali, bo przełamali swój lęk i poszli się przebadać. Nawet panowie podchodzili mówiąc, że zachęcą żony, aby poszły do lekarza na badania kontrolne – dodaje Ilona Janowicz.

Kilka lat później na nowotwór zachorowała córka pani Ilony, Małgorzata Trenka. Miała wtedy 37 lat. – To był trudny okres, także w życiu prywatnym. – Mąż nie udźwignął mojej choroby, rozstaliśmy się, ale dzisiaj jestem już innym człowiekiem i od dwóch lat prowadzę kronikę polkowickich amazonek. Opisuję w niej losy wszystkich amazonek w naszym mieście – mówi. Jest już po operacji, wspiera ją syn i najbliżsi. Dzięki jej namowom, u dwóch koleżanek wykryto podczas badań, raka piersi w bardzo wczesnym stadium.
– Ja go zauważyłam kiedyś pod prysznicem. Był duży, na zewnątrz piersi. Ale udawałam, że go nie widzę, że to przejdzie albo zniknie. Czyli sama siebie oszukiwałam, bo bardzo się bałam, że to może być ta choroba. Kiedy w końcu poszłam na badania, było trochę za późno. Przeszłam ciężką drogę, dzisiaj jeszcze biorę leki, ale zachęcam wszystkie panie do regularnego badań. Po tym co mnie spotkało, dzisiaj mogę chodzić do lekarza nawet co tydzień, nie mam obaw ani przed ginekologiem ani przed onkologiem – podkreśla Lidia Brząkowska, której usunięto jedną pierś i jest w trakcie kuracji. Przeszłą chemioterapię i radioterapię, bierze leki. Regularnie chodzi także na bezpłatną rehabilitację prowadzoną w Polkowickim Centrum usług Zdrowotnych.

Jak podkreśla Elwira Staniecka, prezes powołanego w 2009 roku stowarzyszenia Amazonek, coraz więcej pań dzwoni i pyta o działalność stowarzyszenia. – Zajmujemy się rehabilitacją psychofizyczną kobiet po leczeniu raka piersi na zasadzie samopomocy, wspieramy się nawzajem i pomagamy sobie. Bierzemy także aktywny udział w akacjach edukacyjnych związanych z profilaktyka nowotworową.
Jak mówią amazonki, do lekarza trzeba chodzić zawsze, a nie wtedy jak coś boli. Podczas takiej wizyty warto poprosić o skierowanie na badania.

Dlatego mieszkanki powiatu polkowickiego powinny skorzystać z okazji przeprowadzenia bezpłatnie podstawowych badań. Od godziny 8.00 do 18.00 w Polkowickim Centrum usług Zdrowotnych 16 października w gabinecie 130 prowadzone będą badania lekarskie kwalifikujące  do mammografii i USG piersi. W gabinecie 131A odbędzie się ustalanie terminów badań, badanie piersi przez położną. Badanie cytologiczne będą miały miejsce w gabinecie nr 131 zaś  punt informacyjny w holu PCUZ zajmie się  nauką badania piersi, informacjami na temat badań cytologicznych i mammograficznych. Odbędzie się tam również spotkanie z Amazonkami.
Na badania mogą zgłosić się wszystkie mieszkanki Polkowic, bez ograniczeń wiekowych.
Więcej informacji na temat działań udziela Dorota Pędlowska-Wojciech, która jest koordynatorem programu. O szczegóły można też zapytać telefonicznie pod numerem 76 746 08 07.

Poprzedni artykułPewna wygrana Metraco Zagłębie nad Start Elbląg – FOTO
Następny artykuł13 lat parkrun na świecie i 121 bieg w Lubinie – FOTO