18 września zakończyła się czteroletnia umowa współpracy ZOO Lubin – Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie z ZOO Wrocław – tym samym lubiński ogród zoologiczny stał się w pełni samodzielny.

Do tej pory ZOO Wrocław pełniło nadzór merytoryczny nad lubińskim ogrodem, już na etapie planowania doradzało jak zagospodarować teren parku, jak powinny wyglądać woliery i ich wyposażenie oraz jakimi gatunkami zwierząt je zasiedlić. Wskazywało także jakie gatunki rozmnażać, które zwierzęta zostaną zabrane i jakie gatunki wprowadzić. Po zakończeniu umowy wszystkie czynności związane z funkcjonowaniem ogrodu pracownicy ZOO Lubin wykonywać będą samodzielnie.
 
Współpraca z Wrocławiem układała się bardzo dobrze i także dzięki temu zdobyliśmy doświadczenie, aby się usamodzielnić. Pracownicy ZOO Lubin odbywali także praktyki w różnych ogrodach zoologicznych w Polsce, uczestniczyli w szkoleniach, konferencjach, sympozjach i innych spotkaniach branżowych, posiadają także odpowiednie wykształcenie i doświadczenie.
 
Pierwszym gatunkiem zwierząt pozyskanych bezpośrednio przez ZOO są owce olkuskie (na zdj.)- dwie owce i tryk przyjechały do Lubina w środę 20 września 2017 r. z hodowli prowadzonej przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Jest to polska rasa rodzima, już czwarta w lubińskim zoo – obok kóz karpackich, owiec wrzosówek i zielononóżek kuropatwianych.
 
inf. CEP Lubin
 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę