Okręgowy Związek Piłki Nożnej Legnica we współpracy z KGHM Zagłębie Lubin oraz ogromnym wsparciu miedziowej spółki, Fundacji KGHM i firm z grupy kapitałowej zorganizował w Lubinie 18 czerwca turniej KGHM KIDS CUP. W rozgrywkach wzięło udział 96 drużyn, co daje 1200 małych piłkarzy na wszystkich boiskach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin. 

 

W turnieju KGHM KIDS CUP 18 czerwca w niedzielę wzięło udział 96 drużyn z takich miejscowości, jak Lubin, Legnica, Głogów, Jawor, Krzywa, Paszowice, Siedliska, Polkowice, Radwanice, Chojnów, Kochlice, Jaczów, Kościelec, Wilków, Przemków, Złotoryja, Chobienia, Prusice, Rudna i wielu innych. W konsekwencji na obiektach sportowych Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin zebrało się 1200 dzieci, tysiące rodziców, setki trenerów. Głównym organizatorem był OZPN Legnica. – Taki mieliśmy pomysł, by zgromadzić tu wszystkich naszych zawodników którzy cały rok grają w rozgrywkach turniejowych orlików i żaków. Zaprosiliśmy ich , ich rodziców, dziadków i wujków by razem świętować na tak pięknych obiektach. dzieci sa terenu działania OZPN. Tu jest 96 drużyn, które biorą udział w systemowych rozgrywkach. Zawsze każdemu takiemu wydarzeniu staramy się nadawać szerszy charakter. Tu mamy strefy zdrowia, aktywności i quiz. Za udział w zmaganiach w tych strefach, jak badanie w strefie zdrowia, odpowiedź na pytania w strefie quiz czy ćwiczenia w strefie aktywności. Mają tak zwany paszport Miedziaka, do którego wklejają punkty – piłeczki. Później te paszporty biorą udział w losowaniu nagród od naszych parterów. nagrody są piękne. Towarzyszą nam spółki z grupy KGHM. Między innymi mamy zaproszenia dla drużyn na bezpłatne badania dla sportowców. To bardzo ważne.  Dla rodziców mamy do wylosowania weekend z dzieckiem w jednym z ośrodków Interferii. Od Zagłębia Lubin mamy zaproszenia na staże trenerskie. Jako związek będziemy losować sprzęt sportowy – mówiła Maria Kajdan, prezes OZPN Legnica. – Ogromnym wsparciem służy nam Fundacja KGHM . dzięki Fundacji i sponsoringowi KGHM udało nam się dosprzętowić boiska. Niezbędne był nakłady, by takie duże wydarzenie logistycznie zorganizować – dodawała prezes OZPN.

Miedziowe Centrum Zdrowia skupiło się na badaniach profilaktycznych.

– Jesteśmy tu po to by promować sport i zdrowie. Pod  tym hasłem będziemy we wszystkich imprezach na naszym terenie. Przygotowaliśmy pakiet badań dla dzieci i dla dorosłych. promujemy profilaktykę. Jesteśmy dziś przygotowani do obsługi 1000 osób. Jeżeli tylko uczestnicy zechcą tylko skorzystać to jest nas tutaj prawie 10 osób. Są rehabilitanci, specjaliści badający tkankę tłuszczową, ciśnienie krwi, poziom cukru czy spirometrię. Wspierają nas tu Interferie, Lubinpex oraz jednostka zdrowia z Polkowic – mówił Waldemar Sułek, wiceprezes zarządu ds. finansowych MCZ S.A. 

Wśród wielu niecodziennych atrakcji był też pokaz żonglerki piłkarskiej w wykonaniu Mistrza Świata we Freestyle’u Pawła Skóry. Współorganizatorem wydarzenia było KGHM Zagłębie Lubin.

– Dzieje się dziś dużo. Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie Lubin wspiera inicjatywę. Jest tu ponad 1200 dzieci i tysiące rodziców, których chcemy zachęcić do częstszego odwiedzania stadionu Zagłębia nie tylko na imprezy dziecięce, ale też seniorskie czy zespołu występującego w ekstraklasie . Dziś turniej odbywa się na 4 boiskach. Podzielono je na mniejsze. W zależności od kategorii wiekowych i uwzględniając unifikacje PZPN odbywają się mecze. Obiekty nasze znakomicie funkcjonują jeżeli chodzi o tego typu imprezy – mówił Krzysztof Paluszek, dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin.

– To wyjątkowe wydarzenie. Oczywiście wspieramy takie inicjatywy. Widać, że warto to robić po ilości dzieci i rodziców, którzy dziś zawitali na boiska KGHM. Być może rozszerzymy taki turniej na cały Dolny Śląsk dlatego że mamy jeszcze strefy jeszcze wrocławską, jeleniogórską i wałbrzyską, bo warto kopiować dobre inicjatywy.  Nagrody nie są najważniejsze. Najważniejsza jest rywalizacja, a nagrody to dodatek do motywacji. Fakt, że mogą rywalizować z całą strefą legnicką. Im lepsza podstawa młodzieży, tym lepsza polska reprezentacja. Potem będziemy sukcesy w seniorskiej piłce. W juniorskiej na razie nam się nie udało. Pierwszy mecz z Słowacją przegraliśmy. Miejmy nadzieję, że w poniedziałek ze Szwecją nam się uda.   Tu rosną następcy.   – mówił Andrzej Padewski, wiceprezes PZPN.