W poniedziałkowe popołudnie (10.04) w CK Muza w Lubinie było mocno koncertowo. By poszerzyć wiedzę o autyzmie, dać okazję rozmowy z psychologami i terapeutami, ale też mieć odrobinę rozrywki i zabawy – to główne cele poniedziałkowego koncertu, który zorganizowała Fundacja SOL i CK Muza w Lubinie. Wydarzenie miało miejsce z okazji Tygodnia Świadomości Autyzmu. 

 

Międzynarodowy Dzień Autyzmu przypada 2 kwietnia. W okolicy tego dnia w Lubinie odbywa się szereg wydarzeń. W tym roku w CK Muza Fundacja SOL we współpracy z Centrum Kultury zaprosiła lubinian na niecodzienne wydarzenie. Było naprawdę koncertowo.

– Zaprosiliśmy przede wszystkim dzieci z domu dziecka i właśnie dla dzieci z domu dziecka w Legnicy jest organizowana ta impreza. Staramy się w jakiś sposób wspomóc dzieci w bieżących potrzebach. W domu dziecka brakuje wszystkiego dlatego już w grudniu nawiązaliśmy stałą współpracę z siostrami, które prowadzą dom dziecka w Legnicy i staramy się systematycznie pomagać. Oczywiście zaprosiliśmy również dzieci z lubińskich przedszkoli i z Zielonej Szkoły. Przedstawienie, które zobaczymy na scenie to będzie “Brzydkie Kaczątko”, musical w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej Zielona Szkoła w Lubinie. Wiemy ze scenariusza tego przedstawienia, że raz jest smutno, a później na końcu jest wesoło. Będą również recytacje i występy dzieci z Zielonego Przedszkola i w Lubinie i w Głogowie.
Spotkaliśmy się z okazji tygodnia świadomości autyzmu. Wiele imprez się odbywa może nie po to, aby promować sam autyzm, ale wiedzę o autyzmie. Nadal jest to dziedzina, o której ludzie mało wiedzą, wyobrażają sobie rzeczy, które nie do końca wyglądają tak, jak im się wydaje. Dziś będą z nami również dzieci autystyczne. Myślę, że kontakt ze specjalistami, którzy również będą dostępni ułatwi rodzicom zdiagnozować  swoje dzieci, może rozwiać wątpliwości w związku właśnie z rozwojem dziecka. Fundacja SOL organizuje właśnie takie konsultacje, można skorzystać z pomocy. Jest z nami  m.in. logopeda, psycholog fizjoterapeuta i specjaliści  różnych dziedzin rozwojowych dzieci – mówi Marcin Dominik z Fundacji SOL.

Obecność specjalistów była okazją, by dopytać o zagadnienie autyzmu.