Po Legnicy i Grębocicach przyszedł czas na Chobienię i Rudną – to miejscowości, do których z akcją profilaktyczną trafiło Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. Badania za darmo zorganizowano z okazji Dnia Zakochanych. W ciągu dwóch dni skorzystało z nich ponad 350 osób. 

 

W styczniu MCZ badał bezpłatnie w Grębocicach. Wtedy okazją był Dzień Babci i Dziadka. Tym razem z cyklu działań z myślą o sercu z okazji Walentynek prowadzono podstawową kontrolę medyczną w Chobieni i Rudnej. W sumie z tej okazji skorzystało ponad 350 osób. Personel MCZ wyposażony w odpowiednie urządzenia prowadził badanie cukru, ciśnienia krwi, ważenie, mierzenie i spirometrie. Chętni mogli dowiedzieć się jaki jest ich wynik BMI. Jak podkreśla Waldemar Sułek, wiceprezes zarządu ds. finansowych lubińskiego MCZ, nierzadko każdy z nas pamięta o kontroli na przykład pojazdu, ale o własnym zdrowiu bywa, ze zapominamy.

– Okresowa dbałość o własne zdrowie poprzez badania profilaktyczne jest bardzo ważna. Chcielibyśmy żeby każdy pamiętał o takich badaniach. Dziś serduszka to motyw przewodni naszej całej kampanii, która wiąże się z daleko idącą profilaktyką układu krążenia. Mamy możliwości badania pacjentów nieinwazyjnie i bezboleśnie. To daje szansę uchronienie się przed zawałem czy udarem. Przy takim stresie i szybkim rytmie naszego  życia jak dziś prowadzimy, takie badania są bardzo ważne – mówił w Zespole Szkół w Rudnej w piątek, gdzie prowadzono medyczną kontrolę Waldemar Sułek. 

Przedsięwzięcie spotkało się z dużym poparciem i zainteresowaniem Gminy Rudna, która rocznie zawsze wydaje na profilaktykę zdrowotną określoną kwotę pieniędzy z  budżetu.

– Na specjalistów i działania profilaktyczne zabezpieczamy corocznie kwotę około 700 tys. złotych. Dzięki temu możemy mieć szerszy dostęp do specjalistów., stosować szczepienie i pomoc wśród młodzieży, jeśli chodzi o lakowanie zębów. Nasza młodzież w szkole podstawowej i gimnazjach  jest w stu procentach objęta opieką stomatologiczną, a to daje efekty  – mówił Wójt Gminy Rudna Władysław Bigus. 

Z bezpłatnych badań chętnie korzystali dorośli, ale równie dużym zainteresowaniem kontrole cieszył się wśród młodzieży. Z lekką dozą obaw podchodzono do stanowiska, gdzie badano poziom cukru. Ukłucie w palec wzbudzało jednak strach tylko na początku. Największą popularnością cieszyła się spirometria. Każdy badany otrzymywał wydruk z urządzenia, którym badano pojemność płuc. 

 

1 KOMENTARZ

  1. Ale fajna sprawa, tylko trzeba mieć partnera xD
    Odkąd się przeprowadziłem do Wawy to Generalnie wszytsko co z cialem zwiazane staram sie oddawac w reke specjalisty, w tym spirometria.(treść reklamowa usunięta przez administratora) Bardzo polecam moi drodzy rodacy jak bedzie w centralce. A jeszcze niedlugo otwwierają nową działalność kosmetyczną ;3

Comments are closed.