Niespełna 7 miesięcy trwał remont kapitalny starych bloków operacyjnych i adaptacja nowych sal zabiegowych w Miedziowym Centrum zdrowia S.A. w Lubinie. W piątek 27 stycznia 2017 MCZ zaprosił wiele osób, by oficjalnie otworzyć nowe bloki. Przysłowiową wisienką na torcie są miedziane elementy stanowiące wyposażenie bloków. Miedź drobnoustrojowa na taką skalę nie występuje w żadnej placówce medycznej w Polsce. 

 

 

Inwestycja, która kosztowała 6,5 mln złotych zaparła dech w piersiach nie tylko osobom niezwiązanym z medycyną. Bloki operacyjne naszpikowane miedzią i nowoczesnym wyposażeniem zachwyciły też ludzi związanych z branżą. Zarząd MCZ na uroczyste otwarcie zaprosił wiele osób. Byli przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A., który jest właścicielem MCZ. Nie zabrakło reprezentantów oddziałów miedziowej spółki, firm z grupy kapitałowej, samorządowców lokalnych gmin, gości z innych medycznych placówek, rady nadzorczej MCZ S.A. oraz Europejskiego Centrum Miedzi.

– To największa inwestycja tego obiektu, ale uważamy, że dajemy naszemu personelowi doskonałe narzędzie, które w połączeniu z ich wiedzą bardzo pozytywnie wpłynie na obsługę pacjentów. Te bloki jako pierwsze w Polsce zostały kompleksowo wyposażone w elementy z miedzi drobnoustrojowej. Kraj nie jest jeszcze na to przygotowano, jako ciekawostkę podam, że wszystkie miedziane klamki przybyły z Grecji, bo w Polsce nikt ich jeszcze nie robi. wszystkie pozostałe elementy są produktem Polskim. Dzięki miedzi drobnoustrojowej bezpieczeństwo osób, które będę tutaj przebywały w charakterze pacjentów jest nieporównywalne . Wszędzie gdzie prowadzono badania wykazano, że skala zakażeń sięga 40 – 60 % mniej niż na innych blokach. Chcę podziękować wszystkim pracownikom, którzy włożyli tu mnóstwo serca i prywatnego czasu. Kiedy uruchamialiśmy blok zakładaliśmy około 3 tygodnie przerwy w zabiegach operacyjnych. gdy pracownicy zobaczyli jakie dostają narzędzie rozpoczęli przeprowadzkę w piątek a w poniedziałek przeprowadziliśmy pierwsze zabiegi. Udało nam się to dokończyć. Cała strona budowlana inwestycji byłą już za tego zarządu. najważniejsze, że jest ciągłość poczynań. To będzie służyło mieszkańców tego regionu – mówił podczas uroczystości Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ S.A. podkreślając zasługi poprzedniego zarządu w rozpoczęciu realizacji remontu bloków. 

– Te bloki i ich wyposażenie oznaczają przede wszystkim bezpieczeństwo. Każda operacja, szczególnie ta skomplikowana niesie ze sobą pewien stopień ryzyka. Im lepiej widzimy to oko, tym lepiej potrafimy je zoperować, tym jest to bardziej bezpieczne dla pacjentów. Około 100 – 120 osób możemy tu operować na zaćmę, a my wykonujemy jeszcze inne procedury. Możemy operować więcej, mamy w tej chwili czym i gdzie to robić, mamy pacjentów, którzy chcą się u nas operować. Czekamy tylko na więcej możliwości od NFZ – mówił Jacek Galas, ordynator oddziału okulistycznego w MCZ S.A.  

Nowe bloki operacyjne będą głównie służyć oddziałom okulistycznemu i laryngologicznemu, ale są na tyle elastycznie przygotowane, że mogą być również wykorzystywane  do zabiegów przez inne oddziały specjalistyczne szpitala MCZ S.A. 

Naszym czytelnikom prezentujemy kilka fotografii z wykończenia bolków operacyjnych, z sal operacyjnych podczas zabiegu oraz z uroczystego otwarcia sal. 

Poprzedni artykułKGHM wspiera projekty i badania naukowe
Następny artykułLubinExtra! 133