W dniu dzisiejszym odbyło się walne zebranie członków klubu Miedziowi Rugby Lubin. Na spotkanie zostali zaproszenie członkowie damskiego oraz męskiego zespołu, którzy najpierw podsumowali ubiegły rok, a następnie wybrali zarząd na kolejną, pięcioletnią kadencję. Po zakończonym zebraniu odbyła się integracyjna gra w kręgle.

Poprosiliśmy Tomasza Nimczyka – Prezesa Klubu o kilka słów podsumowania minionego roku i sezonu:

Rok 2016 był dla nas udany, był najlepszy w naszym wykonaniu do tej pory, w pięcioletniej historii klubu. Przede wszystkim sukces męski – wejście do drugiej ligi rugby 15 i zajęcie 3 miejsca w lidze zachodniej, wygrane derby z Rugby Wrocław.

Drugim dużym sukcesem było złożenie drużyny żeńskiej. Nasze dziewczyny wróciły z wypożyczeń do Lubina i grają pod naszymi barwami od roku czasu. Na koniec sezonu zajęły 5 miejsce w Polsce, jeżeli chodzi o Ligę Kobiet.

Trzecim i największym sukcesem jest rozwój wśród dzieci Rugby Tag w szkołach. W każdej podstawówce mamy już drużynę rugby. W tym roku udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki:

  • w województwie – drużyna z SP nr 14 została mistrzami klas piątych, drużyna z SP nr 5 została wicemistrzami klas piątych, zawodnicy ze szkoły w Raszówce zajęli 3 miejsce w rywalizacji klas szóstych.
  • Ogólnopolskie – zawodnicy ze szkoły nr 14 okazali się bezkonkurencyjni przywożąc złoty medal, za to należy im się wielki szacunek.

Wiele osób jest ciekawych, skąd pojawił się pomysł na reaktywację żeńskiej drużyny.

Dziewczyny kilka lat temu już u nas grały, ale nie było pełnego składu, więc grały na wypożyczeniu w klubie Błyskawice Wrocław. W pewnym momencie lubińskie zawodniczki nie mogły znaleźć wspólnego języka z wrocławiankami i postanowiły wrócić do rodzinnego miasta. To dzięki Marcelinie Falkiewicz, która ściągnęła dziewczyny z powrotem do Lubina, przy okazji kilka zawodniczek przeszło razem z Nią.

To wszystko nie było by możliwe gdyby nie pomoc lokalnych władz samorządowych i miejskich firm i spółek.

Tak, to prawda, nie ma sportu bez pieniędzy. Nie ma co ukrywać, dalekie wyjazdy, organizacja spotkań na miejscu , to nie są tanie rzeczy To wszystko dzięki wsparciu władz Powiatu, Miasta, miejskich Spółek, oraz Związku Zawodowego Solidarność PeBeKa.

Dzisiejsze podsumowanie roku, to także Walne Zgromadzenie Członków Klubu, podczas którego został wybrany nowy zarząd.

Z powodu upływającej pięcioletniej kadencji został wybrany nowy Zarząd, w skład którego weszli: Tomasz Nimczyk – prezes, Bartosz Imbra. Karol Derecki, Mariusz Ryniec oraz Marcelina Falkiewicz. Jedyną zmianą w dotychczasowym składzie było poszerzenie gremium o jedna kobietę. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Konrad Wolszczak oraz Sławomir Woźniak.

Jakie cele sobie stawiacie w 2017 roku?

Na pewno druga liga Rugby 15 mężczyzn, bo to jest to czego chcemy. Zawodnicy odnaleźli się w rugby 15, rugby 7 to jednak za szybka odmiana dla nas. Nie możemy zapomnieć przede wszystkim o kobietach i ich dużym rozwoju. Utworzyliśmy jeszcze sekcję żaków, i robimy ligę dolnośląską, do której dołączy m.in. drużyna z Zielonej Góry, Nowogrodziec oraz Bolesławiec.

Widać, że wyjątkowo dobrze układa Wam się współpraca z klubem z Zielonej Góry.

Z Zieloną Górą zawsze nam się dobrze układało. To są przyjaźnie do siebie nastawione miasta, nie tylko w rugby ale także ze względu na żużel i „zgodę” z kibicami piłki nożnej. Zanim u nas zaczęliśmy grać w 15, to graliśmy na wypożyczeniu w drugiej lidze właśnie w Zielonej Górze.

Jakich imprez z waszym udziałem możemy się spodziewać w tym roku?

Na pewno Bieg Rugbysty trzecia edycja. Jednak w tym roku chcemy ją zrobić wcześniej, najlepiej w maju, kiedy będzie cieplej, jednocześnie liczymy na większą frekwencję uczestników tego ekstremalnego biegu.

Jeśli chodzi o Rugby 15 to wszystkie mecze będą rozgrywane na boisku bocznym RCS. Ligę zaczynamy w miesiącach marzec-kwiecień.

Będziemy także starali się zrobić turniej Mistrzostw Polski w Rugby Kobiet, podczas którego będziemy mogli zobaczyć zespoły Legii Warszawa, Arki Gdynia, Lechii Gdańsk czyli najlepsze zespoły w kraju.

Czego Wam życzyć w Nowym Roku?

Przede wszystkim sukcesów. Żeby to tak trwało, jak trwa do tej pory. Rugby to jest rodzina. To jest styl życia. A takie wspólne wyjście na kręgle jest najlepszym przykładem na olbrzymią integracje w zespole.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję