Kopalnia ZG Lubin wyróżniła swoją załogę w piątek 25 listopada. Górnicza brać odebrała szereg odznaczeń jak Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A., Zasłużony dla Oddziału ZG Lubin, kordziki na 40 – lecie pracy zawodowej, szpady górnicze za 25 lat pracy pod ziemią czy wyróżnienia ratownicze i dla krwiodawców.                          

                  Choć zdawałoby się, że rokrocznie akademia barbórkowe w oddziałach KGHM Polska Miedź S.A. wyglądają identycznie, to wcale tak nie jest. Każdego roku uroczystość jest czymś wyjątkowym, zwłaszcza dla tych, którzy odbierają medale i odznaczenia. Akademia zawsze jest okazją do złożenia życzeń, które zwykle zaczynają się od  kilku słów dyrektora naczelnego oddziału.

– Barbórka w oddziale ZG Lubin obchodzona jest dostojnie z poczuciem spełnionego obowiązku. Dla mnie jest wyjątkowa, bo od bieżącego roku mam zaszczyt  kierowania najstarszą i pełną tradycji kopalnią Lubin. tegoroczna Barbórka jest szczególna. Zbiega się bowiem z jubileuszem 55 – lecia powstania KGHM Polska Miedź oraz z 50 – leciem powstania Kopalnianej Stacji ratownictw Górniczego działającej w naszym oddziale. Obecnie drużyna KSRG  liczy 89 doskonale wyszkolonych ratowników i specjalistów ratownictwa. Jest to elita najlepszych fachowców, którzy tworzą zgraną drużynę dbającą o bezpieczeństwo pracowników oddziałów KGHM Polska Miedź S.A. Nasi ratownicy mogą pochwalić się wieloma sukcesami zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.  Z okazji ich jubileuszu chciałbym podziękować wszystkim ratownikom za ich trud, bohaterstwo i niesioną pomoc. Życzę  wam dużo szczęścia górniczego oraz dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy i podnoszeniu kwalifikacji – mówił Marek Marzec, dyrektor naczelny ZG Lubin.

Z okazji święta górników życzenia składają też obecni goście. – Święta Barbara i Dzień Górnika to piękny dzień, gdzie prezentujemy się w całej gali pięknych mundurów, to dzień gdy padają różne deklaracje i obietnice, to dzień, gdy najlepsi z najlepszych otrzymują odznaczenia, wyróżnienia i szpady górnicze. to wy dziś dostąpicie tego zaszczytu, Chciałbym wam z tego powodu pogratulować wielu sukcesów w dalszej pracy zawodowej  i życzyć wam, by te deklaracje które tu padają były realizowane w przyszłości. Byśmy tu w Zagłębiu Miedziowym mogli pracować w spokoju i być pełni optymizmu na następne lata. Niech święta Barbara nie opuszcza was nigdy – mówił Adam Myrda, starosta lubiński.

Po życzeniach nadszedł czas na odznaczenia i medale. W drugiej części Akademii zgodnie z tradycją grupa górników, którzy przepracowali pod ziemią 25 lat odebrała szpady górnicze. Za każdym razem wręczane są one przez grupę Starych Strzech. To najpiekniejsza część ceremonii dla wszystkich górników. 

Poprzedni artykułTaniec, śpiew i sztuka – świętowano dzień niepełnosprawnych – FOTO
Następny artykułPacyfikacja ZG Rudna – uczczą rocznicę biegając