Uroczystą akademią, odznaczeniami i konferencją technologiczno – naukową KGHM Zanam uczcił swój jubileusz z okazji 50 – lecia istnienia firmy. Choć na przełomie lat spółka zmieniała nazwy, rozszerzała i modyfikowała swoją działalność, to od pół wieku zatrudnia setki mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Maszyny górnicze produkcji KGHM Zanam stanowią blisko 50% parku maszyn w kopalniach Polskiej Miedzi. 

Uroczystość odznaczeń ( 13 października)  i dwudniowa ( 13 i 14 października) konferencja naukowa miały miejsce w hotelu Qubus w Legnicy. Podczas akademii z okazji  50 – lecia KGHM Zanam odznaczono medalem “Zasłużony dla KGHM Zanam” 50 pracowników spółki. Wśród nich był Kazimierz Adamski, pracujący  jako kierownik obróbki mechanicznej, związany z zakładem od 41 lat.

– Zajmowałem różne stanowiska, ale współpracuję też z młodzieżą, zajmując się praktykami młodych ludzi. Nasze urządzenia mają gwarancję i standard. Mamy ISO9001, mówiące o tym, że jakość naszej produkcji jest bardzo dobra. To nas cechuje, że nasze urządzenia na rynku są bardzo wytrzymałe i pracują długo. Najlepszym moim wspomnieniem jest praca z młodzieżą ze szkół. Zrobiłem kurs nauczyciela i mogę moją wiedzę przekazać. Dumny jestem z tego, że mam z młodymi ludźmi wspólny język. Chciałbym widzieć w swojej firmie nowych następców. Chcemy nawiązywać nowe kontakty ze szkołami. Takich uczniów, którzy przychodzą do nas na praktyki zatrudniamy w przyszłości. Młodzi ludzie mają z tego korzyść. Dziś będę wyróżniony odznaczeniem “Zasłużony dla KGHM Zanam”. Cieszę się, że dobrnąłem do tego momentu  – mówił Kazimierz Adamski.

KGHM Zanam jest głównym dostawcą maszyn górniczych dla miedziowej spółki.

– KGHM Zanam  jest podstawowym producentem ładowarek. To ponad 60% ładowarek w oddziałach KGHM ich produkcji. Wszystkie wozy odstawcze to produkcja KGHM Zanam, który jest mniejszym uczestnikiem rynku  w zakresie maszyn wiercąco – kotwiących. Mamy w sumie około 1200 maszyn w  trzech kopalniach, w tym blisko połowa to maszyny produkcji KGHM Zanam. Trwają też rozmowy i wspólne prace nad projektami rozwojowymi związanymi z inną technologią eksploatacji – mówił przed uroczystością Tadeusz Jankowski, główny inżynier ds. maszyn dołowych w Departamencie Górnictwa Centrali KGHM Polska Miedź S.A.

– To zaszczyt dla mnie być prezesem w chwili, gdy KGHM Zanam obchodzi 50 lat. Przyjąłem się do Zakładów Mechanicznych Legmet 26 lat temu. I ja jestem więc elementem historii całości KGHM Zanam. Kiedy w 1966 roku powstawał nowy zakład dosłownie na trawie to było ważne wydarzenie dla Legnicy. Najważniejsze wtedy było zaopatrzenie KGHM w maszyny i urządzenia. Dziś firma ukształtowała się inaczej. Oprócz maszyn i urządzeń zajmujemy się też usługami dla KGHM. Warto powiedzieć o tym, co dzieje się ostatnio. Budowa drugiej huty w Głogowie to 70 % instalacji prowadzonej właśnie przez nas. Wtedy, gdy ja pracowałem w Legmecie 35% sprzedaży odbywała się dla firm zewnętrznych. To był wymóg czasów. Ceny miedzi były niskie. Trzeba było szukać rynków zewnętrznych: węgla, cynku ołowiu czy skalnictwa. Dziś też jest na to czas. Cena miedzi spadła z 8-9 tys. dolarów za tonę do 4,5 – 5 tys. dolarów za tonę. Musimy szukać rynków zewnętrznych. Dzięki doświadczeniom, uprawnieniom chcemy rozwijać kompetencje dotyczące dużych instalacji. Prowadzimy już rozmowy  – mówił Bogdan Pecuszok, prezes zarządu KGHM Zanam.

KGHM Zanam zatrudnia obecnie prawie 2700 osób w Lubinie, Legnicy, Głogowie i Polkowicach. Przychody spółki  w 2015 to 920 mln zł, zaś zyski około 10 mln złotych. 

 

 

Poprzedni artykułLubinExtra! 126
Następny artykułIntegracyjnie podczas 70 biegu parkrun