Uczniowie SP 9 w Lubinie mieli niecodzienna okazję poznania istotnych informacji o ziemi. W ubiegłym tygodniu Główny Inżynier Geolog z KGHM Polska Miedź S.A. złożył wizytę w placówce, by zarówno tym najmłodszym uczniom, jak i tym nieco starszym przybliżyć geologiczne tajemnice. 

 

Wojciech Kaczmarek, w ramach wolontariatu odwiedza najmłodszych mieszkańców Lubina w szkołach, by w sposób nietuzinkowy przybliżyć im wiedzę o ziemi. Oczywiście z racji regionu, w jakim się znajdujemy główny punkt stanowi złoże rud miedzi, ale przy okazji mali lubinianie dowiadują się ciekawych rzeczy o minerałach i skałach w ogóle.

– Zajęcia dla dzieci przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkoły podstawowej odbywają się na dywanie. Na środku wysypane są okazy/próbki minerałów i skał. Dzieci poznają metody badań minerałów i skał przy użyciu prostych narzędzi, jak lupa, płytka ceramiczna, rylec czy szkło. Uczymy się rozpoznawać minerały, rodzaje skał, struktury, cechy, jak barwa, twardość, ciężar obj, rysa, smak, zapach, połysk, łupliwość itp.  Sporo czasu poświęcamy na minerały Polskiej Miedzi. Oprócz tego spotkanie jest okazją, by przekazać najmłodszym kilka faktów z historii Ziemi – od Wielkiego Wybuchu do dziś – mówi Wojciech Kaczmarek, Główny Inżynier Geolog KGHM Polska Miedź S.A. – Wszystko to ma formę bardziej zabawy niż nauki. Ważne jest to, aby każde dziecko mogło dotknąć, zobaczyć i zbadać samodzielnie. Zwykle w toku warsztatów okazuje się, że wielu młodych uczestników ma rodziców związanych zawodowo z KGHM Polska Miedź S.A.. Dzieci chętnie opowiadają o pracy rodziców w zakładach KGHM – dodaje Wojciech Kaczmarek.

Dla klas starszych szkoły podstawowej i dla gimnazjalistów główny inżynier geolog przygotowuje zajęcia w ławkach, na których są rozłożone minerały i skały oraz sprzęt do badań.

– Uczymy się rozpoznawać minerały i skały oraz poznajemy ich klasyfikacje i dowiadujemy się jak powstały. Do tego przygotowuję prezentację multimedialną na temat metod badań minerałów i skał. W drugiej części zajęć dla starszych dzieci pokazuję prezentację na temat złoża rud miedzi KGHM Polska Miedź S.A. Mówię o tym,  jak powstało, jaka jest jego budowa geologiczna. Prezentacja uzupełniona jest badaniem próbek minerałów i skał Polskiej Miedzi.
Po zajęciach i dawce geologicznych informacji wszystkie dzieci  i nauczyciele dostały drobne upominki od KGHM Polska Miedź S.A.

Jak się okazuje w głowach małych słuchaczy zostaje po takiej lekcji sporo wiedzy.

– Pan geolog mówił o kamieniach. Pokazywał nam je. To były minerały, a nie takie zwykłe jak na podwórku. Niektóre były kolorowe i bardzo ładne. Widziałam już takie u mojej mamy, bo też ma dużo takich. – mówi Ada Frankiewicz, 9 latka z III a. – Geolog pokazywał różne minerały, niektóre minerały były miękkie, a inne twarde.  – dodaje  Filip, uczeń tej samej klasy. – Minerały biorą się sprzed 500 mln lat temu. Wtedy był wybuch gwiazd. Zapamiętałem też, że te minerały były różnego koloru – zielone, diamentowe i solne. Geolog pracuje w kopalni i bada je na dole – opowiadał ze szczegółami Wiktor Widryński.- Odkrywanie tajemnic świata jest ciekawe – mówi Mikołaj. – Używaliśmy różnych przyrządów, np nożyka. Po miękkich skałach można było pisać nożykiem. Patrzyliśmy też jakie kamienie reagują z kwasem solnym – dodaje Mikołaj.

Wychowankowie Ewy Musialik z III a długo jeszcze będą wspominać niecodzienną lekcję z geologiem. Choć większość chłopców zapewniała, ze w przyszłości chce zostać piłkarzami, to ciekawostki geologiczne skutecznie zaprzątnęły ich uwagę.

Poprzedni artykułW sieci zawrzało – wideobloger z Lubina kruszy kopie o górnicze zarobki
Następny artykułStrefa Lubin – Polska Zachodnia wygląda optymistycznie?