Palenie tytoniu w nieodpowiednim miejscu może kosztować nawet 500 złotych. Przekonało się o tym kilkoro lubinian, których zaskoczyła legnicka policja pełniąca patrol na terenie stolicy polskiej miedzi. Ustawodawcy poszerzają ustawę o Ochronie Zdrowia i wkrótce kary czekają też miłośników dymka z elektronicznych papierosów.

Palenie wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych okazuje się ryzykowne. Ustawa o Ochronie Zdrowia jasno zakazuje palenia w wielu miejscach. Kategoryczny zakaz palenia obowiązuje m. in. na terenie placówek medycznych, systemu oświaty, uczelni, ośrodków sportowych, zakładów pracy czy obiektów kultury.

Niedawno lubinianie odmówili przyjęcia mandatu za palenie w niedozwolonym miejscu od legnickich funkcjonariuszy patrolujących jeden z otwartych obiektów sportowych w Lubinie. Choć w pobliżu nie było dzieci ani innych osób, którym dym by przeszkadzał bez kary się  nie obyło. Policjanci skierowali sprawę do sądu, a wymiar sprawiedliwości nie wzywając nawet osób zainteresowanych  wydał zaocznie wyrok skazując ich na karę grzywny. Jak się okazuje miejsc, gdzie palenie tytoniu jest zabronione jest więcej.

– Na pewno są to przystanki komunikacji miejskiej o których powinniśmy pamiętać. Takie obostrzenia są również przewidywane w lokalach gastronomicznych i tak jak to jest dokładnie opisane w ustawie są to miejsca zabaw dla dzieci. To, że jesteśmy na świeżym powietrzu, a jesteśmy na placu zabaw, gdzie dzieci się bawią zdecydowanie palić nam nie wolno – wyjaśnia aspirant sztabowy Robert Lemański, z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy

Ustawodawca postanowił zakazać też palenia elektronicznych papierosów w miejscach publicznych. W Sejmie miało już miejsce czytanie znowelizowanego projektu ustawy, która ma być tak sformułowana, by już na przyszłość zabezpieczyć przepisy przed wszelkimi używkami, które można podciągnąć pod wyroby tytoniowe.

Poprzedni artykułNa pierwszy ogień Korona Kielce
Następny artykułGogołowice pachnące pigwą i różą – FOTO

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.