To już V edycja Festiwalu Edukacji Zawodowej organizowana dla gimnazjalistów przez ZS 1 w Lubinie. Dziś ( 24.05) i jutro (25.05) młodzi ludzie mogą przyjść do obiektów ZS 1 przy ul. KEN w Lubinie i przyjrzeć się czego uczą w tej szkole. Na młodych mężczyznach największe wrażenie robią warsztaty spawalnicze. 

Podczas dwudniowego Festiwalu Edukacji Zawodowej przygotowanego przez ZS 1 w Lubinie zaplecze edukacyjne przy KEN odwiedzi blisko 300 uczniów gimnazjów z całego regionu. Mile widziani są zarówno indywidualni zwiedzający, jak i grupy zorganizowane. Poza obejrzeniem oferty edukacyjnej licznych klas technicznych i zawodowych Zespołu Szkół nr 1 można też załapać się na smaczne przekąski. Szkoła serwuje m.in. bigos i kiełbaski. Młodzież wiedza zaplecze edukacyjne.

– Kiedyś nazywaliśmy to potocznie warsztatami szkolnymi. Dziś nasze zaplecze nosi nazwę Technologiczne Centrum Szkoleń. Podczas festiwalu pokazujemy bazę szkoleniową i przykładowe zajęcia, jakie mogą się odbywać w tym ośrodku. Dziś są to zajęcia na wydziale obróbki mechanicznej skrawaniem, na wydziale obróbki ręcznej i na spawalni oprócz tego na dziale diagnostyki samochodowej – wymienia pokazowe zajęcia Paweł Klimaszewski dyrektor ZS 1 w Lubinie.

W roku szkolnym ZS 1 chce uruchomić 10 klas pierwszych w technikum i zasadniczej szkole zawodowej . – Technik górnictwa podziemnego to zawód od zawsze u nas występujący. Dla górników szkoła została powołana 50 lat temu. Technik mechanik, w którym od 1 września wprowadzać będziemy nową kwalifikację do nauki tego zawodu, która łączyć się będzie z obórką mechaniczną skrawaniem. Będziemy uczyć obróbki na obrabiarkach konwencjonalnych oraz tych sterowanych  mechanicznie – mówi dyrektor.  Poza tym w ZS 1 są jeszcze: technik elektryk, mechatronik, informatyk, a w planach jest technik ochrony środowiska i  architektury krajobrazu. W Zasadniczej Szkole Zawodowej w ZS 1 można kształcić się na kierunkach: operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ślusarz, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, elektromechanik oraz w klasa wielozawodowej.

Mnogość zawodów, w jakich można podjąć naukę okazuje się mało wystarczalna dla młodych kobiet. – Większość dziewczyn idzie do liceum albo zawodówki. Moim zdaniem po technikum ma się i zawód i maturę. W Lubinie miał być kierunek rehabilitant – masażysta. Chciałam na niego iść.Niestety nie otworzyli.  Jest optyk czy ortopeda, ale to nie to. Można w TEB iść na organizację reklamy – mówił Klaudia Budna i Klaudia Warakomska gimnazjalistki z Lubina, które udały się z klasa na Festiwal Edukacji.

Poza warsztatami przy KEN ZS 1 prowadzi Festiwal przy ulicy Kościuszki. Szkoła w roku szkolnym 2015/2016 liczyła blisko 1200 uczniów.

Poprzedni artykułStrzelanina na Wierzbowej
Następny artykułPies zamknięty w karygodnych warunkach