na szkle, Street Collodion Art

16 marca, a więc już ponad miesiąc temu zakończyła się wizyta w Lubinie kolektywu Street Collodion Art przygotowującego projekt Portret Dolnego Śląska.

Skany wszystkich zdjęć wykonanych w Lubinie dostępne są do pobrania na stronie: https://www.dropbox.com/sh/gw45b0ppq900p6bAABso67HB4PGGL44RqYCvNaja?dl=0

Istnieje także możliwość otrzymania fotografii w wyższej rozdzielczości – w tym celu należy skontaktować się autorami za pośrednictwem e-maila: collodion.art@gmail.com

Osoby realizujące projekt pracowały przez osiem dni, bez względu na pogodę, głównie w Parku Wrocławskim, na Wzgórzu Zamkowym i w innych miejscach. W niedzielę 13 marca odwiedzili Studzionki, a tam cerkiew uczęszczaną przez lokalną ludność łemkowską. Tego samego dnia w Lubinie fotografowali chór męski po występie w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Odwiedzili również Dom Dziennego Pobytu “Senior” oraz rodzinę mieszkającą w najstarszym drewnianym domu w Lubinie. Pomimo nieprzyjemnej aury twórcy projektu spotkali się z olbrzymią otwartością ludności, zainteresowaniem projektem i chęcią wzięcia w nim udziału.

Na proces wykonania portretu w każdym przypadku składa się wzięcie udziału w przygotowaniu zabytkowego aparatu, szklanej płytki oraz zapoznanie się z XIX-wieczną technologią mokrego kolodionu, cierpliwe ustawienie się do zdjęcia, stanie nieruchomo przez kilka sekund i w końcu obserwowanie pojawiającego się niezwykłego obrazu. Druga część polega na rozmowie z badaczką Ewą Sidorenko, która przeprowadza nieformalny wywiad, aby poznać osoby, których wizerunki złożą się na Portret Dolnego Śląska. W Lubinie wykonano ponad 150 fotografii i zebrano do tej pory ponad 50 historii opowiedzianych przez pojedyncze osoby, rodziny lub po kilka osób na raz. Jak relacjonują autorzy projektu, zaczyna się już rysować obraz ludności związanej z Lubinem, miejscu ukształtowanym unikalną lokalną historią. Jak wiele miejscowości Dolnego Śląska Lubin zasiedlili Polacy, którzy przybyli z wielu części kraju zaraz po drugiej wojnie światowej, ale to tu, wyjątkowo dla całego regionu, odkrycie złóż miedzi w 1957 r. spowodowało kolejne fale imigracyjne. Tożsamość mieszkańców Lubina wpisuje się w nieistniejącą już fabrykę Defil, górnictwo, szczególnie KGHM, KS Zagłębie, miejsca specjalne dla samych mieszkańców, choćby DDP Senior, charakter i spokój dobrze zorganizowanego miasta oraz pamięć o losach tych, którzy tu przybywali. Jest to więc miasto, w którym każdy ma ciekawą historię do opowiedzenia, swoją i swoich przodków. “Jesteśmy pod wrażeniem życzliwości i ciepła, jakie okazali nam wszyscy” – mówi Ewa Sidorenko. W planach jest wyeksponowanie fotografii na wystawie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 latem bieżącego roku, jak również w tych miastach, skąd portrety pochodzą.

Projekt Portret Dolnego Śląska to interdyscyplinarna współpraca Street Collodion Art, dwóch fotografików pracujących w technice sprzed 160 lat – Pawła Sokołowskiego i Michała Sitkiewicza oraz socjolożki z Uniwersytetu Greenwich w Londynie, dr Ewy Sidorenko posługującej się metodami etnograficznymi. Organizatorem lubińskiej części projektu był Ośrodek Kultury “Wzgórze Zamkowe” w Lubinie.

Organizator oraz członkowie kolektywu dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie i zachęcają do pobierania fotografii.

Autorzy tekstu: OKWA&Ewa Sidorenko

inf: wzgórzezamkowe.pl

Poprzedni artykułHANNA KRZEWSKA-LIS “Co jest za linią horyzontu?” – wystawa w Galerii Zamkowej
Następny artykułPoranek w sobotę zaczęli od biegu parkrun – FOTO