Od wczoraj można w Galerii Zamkowej można oglądać retrospektywną ekspozycję ukazującą twórczość zmarłej w 2011 r. cenionej osobowości  lubińskiego środowiska artystycznego: Hanny Krzewskiej – Lis, absolwentki Wydziału Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

5Artystka zajmowała się głównie malarstwem i rysunkiem, jej twórczość zdominowały pejzaże oraz martwa natura. Była uczestniczką wielu ekspozycji organizowanych w kraju i za granicą, m.in. Regionalnej Wystawy Szkła i Ceramiki w Muzeum Śląskim we Wrocławiu (1960); Ogólnopolskiej Wystawy Plastyki Przeciw wojnie w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie (1966; 1975), Wystawy Plenerowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kazanłyku w Bułgarii, czy Międzynarodowego Pleneru w Dolinie Róż w miejscowości Stara Zagora w Bułgarii.

Hanna Krzewska-Lis przez dziesiątki lat związana była z regionem Zagłębia Miedziowego. Poza twórczością plastyczną zajmowała się także organizacją wydarzeń kulturalnych oraz propagowaniem sztuk wizualnych. W latach 1975-1981 była pracownikiem merytorycznym Delegatury BWA w Legnicy. W roku 1981 r. znalazła się w składzie redakcji dwóch numerów specjalnych „Solidarność”, wydanych z okazji 1 maja i 3 maja.  W latach 1985-1986 otrzymała Stypendium Wojewody Legnickiego. W 1989 roku (z okazji 700-lecia Lubina) Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubińskiej wydało opr. przez Stanisława Tokarczuka tekę z jej 13 rysunkami pt. „Lubin na rysunkach”. Hanna Krzewska-Lis artystycznie działała także na terenie Gminy Złotoryja, była członkinią Fundacji Wspierania Kultury Ruchu „Ocelot”.

Ceny biletów:

2,5 zł (ulgowy)
5 zł (normalny)

Galeria Zamkowa czynna:

Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00
Sobota, niedziela 12.00 – 18.00

Pobierz na dysk(PDF, 3.59MB)

facebook.com/WzgorzeZamkowe

inf./fot. www.wzgorzezamkowe.pl

Poprzedni artykułMajówka pod znakiem Festiwalu Piwa i Kwiatów
Następny artykułStreet Collodion w Lubinie – podsumowanie akcji