Noc Sów, ogólnopolskie wydarzenie do Lubina trafiło po raz pierwszy. Lokalnie organizuje je Centrum Edukacji Przyrodniczej. Zadbano o atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Sowa od teraz nie będzie już dla nikogo tajemnicą. 

Jakie są gatunki sów, jak polują, którymi zmysłami kieruje się sowa, dlaczego o sowach mówi się, że są mądre – na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi w trakcie trzech dni Nocy Sów w Lubinie. Sporo działo się już w piątek 11 marca i sobotę 12 marca. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których dzieci wraz z rodzicami mogły zrobić sowy jako łapaczy snów. – Mama dużo mi pomogła. Przyklejała piórka i korale. Nie wiem jeszcze gdzie powieszę moją sowę, ale na pewno nie schowam jej do szuflady – mówiła 7 – letnia Ala. – Bardzo lubię sowy, To moje ulubione ptaki.  Są bardzo mądre. Jutro zobaczę  sowy na żywo – mówiła podekscytowana Kinga ze Szkoły Społecznej w Lubinie.

Wiele atrakcji czeka jeszcze w niedzielę. – Niedziela to trzeci i ostatni dzień Nocy Sów. zapraszamy na spotkanie z żywymi ptakami. Przyjedzie do nas puchacz i płomykówka, które w budynku edukacyjnym będą brały udział w pokazach, także lotów. – mówi Agata Bończak z Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Wśród niedzielnych atrakcji będą jeszcze wycieczki z przewodnikiem ścieżką ptaków oraz wieczorne nawoływanie sów. – Wyjść na wycieczki jest kilka. Obchodzimy wszystkie woliery z ptakami. Opowiem o każdym ptaku i jego ciekawych historiach. Nie robimy tego zawsze więc może to zainteresować słuchaczy. Nie wszystko można odczytać na tabliczkach. Staram się mówić o ciekawostkach związanych z ptakami. Nie są to podręcznikowe wiadomości. grupy są mieszane więc staram się dobrać informacje do różnych grup wiekowych. Sowy są bardzo ciekawe. Świetnie radzą sobie w nocy, bo widzą i słyszą przestrzennie. Teoretycznie mogą upolować zdobycz w całkowitej ciemności.  Ludzie od dawna utożsamiali sowy z mądrością. Z różnych powodów – sowy mają bardzo dobrą pamięć, ale najważniejsze jest to, że bardzo dobrze radzą sobie w nocy. To kiedyś bardzo zadziwiało ludzi. Nie było niegdyś takiej wiedzy jak dziś więc nadawano sowom nadprzyrodzone moce – mówił Andrzej Łużyński, pracownik Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.

Szczegółowe informacje na temat niedzielnych wydarzeń można znaleźć m.in. na portalu Facebooka w wydarzeniu Noc Sów w Lubinie.

Poprzedni artykułZ matematyką w rytmie country w SP 9 – FOTO
Następny artykułBieg z kolejnymi rekordami