Do lubińskiego i polkowickiego magistratu trafiły petycje w sprawie Obywatelskich Inicjatyw Uchwałodawczych. Złożył je legnicki okręg Partii Razem. Powołując się na konstytucję o wyrok sądu administracyjnego, politycy zwracają się do włodarzy o to, by mieszkańcy mogli współrządzić miastami. 

– Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza, w sprawie której złożyliśmy petycje opiera się na tym, by grupie obywateli umożliwić partycypowanie we władzy, zarządzaniu miastem, przygotowywaniu własnych projektów dotyczących spraw, które gmina może załatwić np. płatne parkingi, sprawy szkół, ale też długofalowe projekty, które rada lub prezydent chcą wprowadzić. W chwili obecnej robi to prezydent i grupa radnych, którzy mają  prawo złożyć projekt takiej uchwały. Chcemy, by mieszkańcy też mogli to robić, bo takie prawo im przysługuje. Grupa mieszkańców mogłaby tworzy projekt, zebrać podpisy i przedstawić to radzie miasta.To daje nie tylko Konstytucja, ale też wyrok sądu administracyjnego, który w 2013 orzekł, że obywatele również mają prawo tworzyć takie projekty uchwał. Takie petycje złożyliśmy też w Gminie Wiejskiej Lubin, Rudnej i Ścinawie – tłumaczy Damian Cacek z legnickiego okręgu partii Razem.

Gdyby w Lubinie i innych miejscowościach istniała taka możliwość, mieszkańcy mogliby przygotowywać projekty dotyczące rozwiązań z zakresu różnorodnych dziedzin życia miasta. Byłyby one  poddawane głosowaniu radnych danego samorządu na takich samych zasadach jak dotychczasowe pomysły włodarzy. Dawałoby to mieszkańcom prawo do tego, by mogli współrządzić swoim miastem.

Poprzedni artykułEkstraFanka Zagłębia Lubin – konkurs
Następny artykułKwalifikacja wojskowa w Lubinie trwa