na szkle, Street Collodion Art

Każdy mieszkaniec Lubina w dniach 9-16 marca 2016, będzie mógł się uwiecznić na szkle za pomocą procesu fotograficznego sprzed 160 lat! Projekt dwóch fotografików przewiduje wykonanie 2016 takich fotografii w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zaczynają w Lubinie. 

na szkle
na szkle

Portret Dolnego Śląska to projekt fotograficzny realizowany przez StreetCollodionArt – dwóch artystów fotografików pracujących w technice mokrego kolodionu. Wykonają 2016 portretów mieszkańców Dolnego Śląska w ramach ESK Wrocław 2016. Pierwsze portrety na szkle powstaną w Lubinie w dn. 9-16.03.2016 r. Każdy kto zgodzi się podzielić z nimi swoją historią będzie mógł zapozować do portretu. Fotografie zostaną wystawione we Wrocławiu podczas programu FLOW w czerwcu, a także we wszystkich miejscach w jakich były wykonywane, a na koniec tournee rozdane pozującym.Michał Sitkiewicz i Paweł Sokołowski uwiecznią mieszkańców Dolnego Śląska i osoby związane z regionem. Jednocześnie podczas fotografowania zarejestrują rozmowy, które posłużą im i współpracującym z nimi socjologami do nakreślenia portretu Dolnego Śląska i rozważań nad tożsamością regionu.Technika mokrego kolodionu to proces fotograficzny wynaleziony w 1850 roku i intensywnie komercyjnie używany przez ok 30 lat. Podczas fotografowania osoba pozująca powinna przez kilka sekund pozostać w bezruchu, aby zdjęcie było wyraźne. Ambrotyp (ambrotos – z greki – nieśmiertelny) to fotografia na szkle, która jako jedyny, unikatowy egzemplarz powstaje podczas fotografowania.

Proces będzie miał miejsce w 13 lokalizacjach 6 w samym Wrocławiu (5 w miejscach oddalonych od centrum i 1 w centrum podczas FLOW) oraz 7 w miejscowościach Dolnego Śląska. Niezwykle istotny jest aspekt performatywny całego przedsięwzięcia, otóż nagle w przestrzeni publicznej powstaje zakład fotograficzny, gdzie “towarem” jest działanie artystyczne, fotograficzne, a “walutą” historie ludzi. Rytułał powstawania każdej z tych fotografii przenosi nas do czasów kiedy człowiek ale i fotografia były dużo ważniejsze niż dziś.Podczas siedmiodniowych obecności duetu fotografów oraz osób zbierających materiał mówiony i tekstowy w jednej lokalizacji chcemy zapraszać mieszkańców na portret w technice sprzed 160 lat. Jednak w zamian za taką fotografię portretowana/y podzieli się z nami swoją historią i odpowie na kilka pytań dotyczących jego tożsamości, przywiązania do regionu i poczucia wspólnoty w miejscu, w którym obecnie mieszka. Portret ten stworzy razem z innymi ogromną wystawę podczas spektaklu FLOW a po jego zakończeniu, szklana płyta trafi w ręce sportretowanej/ego. To zaangażuje w dłuższy proces artystyczny setki osób z miejsc często przez kulturę pomijanych i pozostawi po sobie namacalny ślad w ich domach a także w przestrzeni publicznej. Zebrany materiał socjologiczny przed końcem 2016 roku posłuży do sporządzenia publikacji podsumowującej projekt pod postacią książki fotograficznej.

Street Collodion Art – czyli Michał Sitkiewicz i Paweł Sokołowski, kolektyw dwóch fotografików działających w przestrzeni miejskiej przy użyciu procesu mokrego kolodionu, jednej z najbardziej szlechetnych z technik fotograficznych. Realizowali projekty współfinansowane z MKiDN – projekt łączący pokolenia przez artystyczne współdziałanie młodzieży licealnej i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wałbrzychu. Pomysłodawcy i realizatorzy projektu Wszyscy na Most! Portret Generacji w ramach programu MOSTY.

Artyści stworzą studio fotograficzne w Parku Wrocławskim w Lubinie, jednak będą się również przemieszczać po mieście. Ich dokładną lokalizację każdego dnia można będzie zoaczyć na ich stronach:

www.fb.com/streetcollodionart

www.instagram.com/streetcollodionart

inf: Wzgórze Zamkowe

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę