Od stycznia w szpitalu MCZ w Lubinie prowadzone są darmowe badania profilaktyczne dla dzieci z terenu całego Zagłębia Miedziowego. W projekcie mogą wziąć udział pacjenci w wieku od 6 – 18 lat. Badania finansuje Fundacja KGHM Polska Miedź. Cel jest prosty – skontrolować dzieci i młodzież pod kątem cukrzycy, otyłości oraz rozwoju zespołu metabolicznego.

Zbadano już blisko 100 dzieci, a docelowo kontrole może przejść 400 pacjentów. Zgłaszać można dzieci z Lubina, Legnicy, Głogowa, Polkowic innych pobliskich miejscowości. Badania są bezpłatne i składają się z kilku etapów: analizy krwi, USG oraz konsultacji z lekarzem z Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego we Wrocławiu. Wszystkie etapy programu przesiewowego dla dzieci prowadzone są na terenie szpitala MCZ w Lubinie przy ulicy M.C. Skłodowskiej. W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej prowadzona jest analiza krwi. – Skupiamy się na analizowaniu gospodarki lipidowej, zaburzeń węglowodanowych. Oznaczamy glukozę oraz stan wątroby poprzez oznaczenie jednego z enzymów wątrobowych. – mówi Elżbieta Lisiecka, specjalista analityki klinicznej, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w MCZ w Lubinie.
Po badaniach krwi dzieci poddawane są kontroli za pomocą USG. Na koniec mali pacjenci wraz z rodzicami udają się na konsultacje lekarska. Od specjalisty dowiadują się jaki jest ich stan zdrowia i w razie potrzeby otrzymują wskazówki pod kątem dalszej diagnostyki lub leczenia.
Na badania dzieci można zgłosić i zarejestrować bardzo prosto. Wystarczy zadzwonić pod numer 502 999 239, by zarezerwować miejsce dla dziecka i dopytać o przygotowanie pacjenta do badań.