W niedzielę w lubińskiej galerii będzie się działo. Strażacy z wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przeprowadzą akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Poszukują dawcy dla malutkiej Ali Goś z Krzeczyna Wielkiego, która boryka się z białaczką. Będzie też można oddać krew.

Jak informuje Joanna Jarmolińska kierownik RCKiK w Lubinie ma być spektakularnie. Już od 10.00 w okolicy Galerii Cuprum Arena w Lubinie pojawią się wozy strażackie. Zaplanowano pokazy. W ten sposób strażacy mają nadzieję zwrócić uwagę lubinian i zachęcić do udziału w rejestracji dawców szpiku. Główny cel to znalezienie genetycznego bliźniaka dla 4,5 rocznej Ali z Krzeczyna Wielkiego. To jednak nie wszystko.

– Od 10 do 18 w niedzielę będą pokazy straży pożarnych oraz poszukiwania kandydatów na dawców szpiku. Od 13.00 do 17.00 będzie można też oddać krew. Będziemy na dole w atrium. Musimy oddawać krew. Pamiętajmy- tak pomagamy ludziom. Ta akcja poza tym że jest poświęcona dla Ali Goś, to również wesprze dzieci z kliniki hematologii dziecięcej we Wrocławiu. Zapraszamy wszystkich chętnych. – mówi Joanna Jarmolińska z RCKiK w Lubinie.
Z roku na rok w bazie potencjalnych dawców szpiku przybywa ludzi, którzy chcą ratować życie chorym na białaczkę. Mimo to wielu wciąż czeka na szansę przeżycia. Organizatorzy podkreślają jednak, że decyzja o zgłoszeniu się jako dawca powinna być dojrzała.

Najtrudniejszy bowiem jest moment, gdy badania potwierdzają zgodność, a dawca wycofuje się ze swojej decyzji zabierając choremu tak jakby ponownie szansę na przeżycie. Proces rejestracji to kilka minut wywiadu medycznego i wypełnienia formularza oraz pobranie wymazu z jamy ustnej za pomocą specjalnego patyczka. Każdy zatem, kto wybiera się w niedzielę na krótki spacer, może zajść do Galerii Cuprum Arena, poświęcić kilka i minut i kto wie, może uratować czyjeś życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę