Barbórka 2015 organizowana corocznie przez KGHM Polska Miedź S.A. odbyła się pierwszy raz w historii Zagłębia Miedziowego w Głogowie. Mieszkańcy hutniczego miasta byli zachwyceni ceremonią. W MOK były medale i odznaczenia. Potem pochód Lisa Majora rondem i ulicami miasta udał się do rynku, gdzie odbyła się ceremonia skoku przez skórę. Na koniec podziwiano pokaz sztucznych ogni.

Centralne uroczystości barbórkowe w tym roku odbyły się w Głogowie. Z racji braku zgody ze strony prezydenta Roberta Raczyńskiego na chwilowe zamknięcie m.in. ulicy Niepodległości i parkingu w rynku w Lubinie tradycyjne obchody z okazji Dnia Górnika podziwiali głogowianie, a nie jak to było dotąd lubinianie. A było na co popatrzyć. Po Centralnej Akademii Barbórkowej, która miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie kolumna prowadzona przez orkiestrę i Lisa Majora ruszyła ku specjalnej scenie w rynku głogowskim. Pochód przeszedł rondem Konstytucji 3 Maja, które na czas uroczystości zostało zamknięte. Wstrzymanie ruchu na największym w Polsce, a zarazem Europie rondzie nie wzbudziło zdenerwowania kierowców. Przeciwnie. Wielu z nich wysiadło z samochodów i przyglądało się z ogromnym zainteresowaniem niecodziennemu wydarzeniu. Ulicami miasta wraz z górnikami do rynku udało się wielu głogowian. Tam mieli okazję obejrzeć tradycyjną ceremonię skoku przez skórę i przyjęcia w szeregi braci górniczej młodych gwarków. Górnicy otrzymali od prezydenta Rafaela Rokaszewicza symboliczne klucze od bram miasta, by mogli świętować w Głogowie najważniejszy dla nich dzień w roku.

– Gościnne miasto Głogów wita wszystkich górników. Jest to niezwykłe święto dla wielu głogowskich górniczych rodzin. Dlatego dziękujemy, że centralna Barbórka mogła odbyć się w Głogowie. To dla nas bardzo ważne, bo jesteśmy miastem hutniczo – górniczym. Pozwólcie starszyzno górnicza i wy młodzi gwarkowie, że w dowód waszej ciężkiej pracy, dla dobra i świętności naszej ojczyzny przekażę starszemu kopackiemu klucze do miasta abyście w dniu waszego święta dobrze się bawili i godnie rządzili – mówił po ceremonii skoku przez skórę prezydent Rafael Rokaszewicz.

– Bardzo się cieszę, ze w tym roku możemy świętować w przeddzień św. Barbary tutaj w tym prastarym grodzie. Jeszcze raz serdecznie wam, mieszkańcy Głogowa dziękuję za tak ciepłe przyjęcie pochodu Lisa Majora i to, że dzisiaj jesteśmy z państwem. Chciałbym również złożyć serdeczne podziękowania prezydentowi Głogowa za tę przychylność i zaproszenie nas z naszymi obchodami do tego wspaniałego miasta. Jeszcze raz dziękuję i szczęść Boże – mówił do zebranych Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź S.A, czym wzbudził duży aplauz wśród widzów.
Po uroczystościach w rynku panowie udali się na Centralną Karczmę piwną w hali widowiskowo – sportowej w Głogowie. Panie zaś pojechały świętować na centralnym combrze babskim w cechowni ZG Lubin.

autor: Marzena Machniak