ZG Rudna nadała swoje barbórkowe odznaczenia. Tym razem podczas akademii z okazji Dnia Górnika uhonorowano załogę kopalni Rudna. Były m.in. szpady górnicze, kordziki, odznaki „Zasłużony dla ZG Rudna”, „Zasłużony dla KGHM” i „Zasłużony dla górnictwa RP”. Poza tym nadano też m.in. stopnie górnicze.

To wyjątkowy dzień w każdej kopalni KGHM – Akademia Górnicza – chwila, gdy za ciężką pracę załoga odbiera zasłużone odznaczenia i wyróżnienia. W tym roku różnych medali i odznaczeń można było zliczyć blisko 250. Wśród nich największe emocje i wrażenia wzbudzały szpady górnicze, które załodze wręcza się po 25 latach przepracowanych pod ziemią. – Mam honorowe miejsce w domu, gdzie powieszę tę szpadę. Nie wiem kiedy minęło te 25 lat. Pamiętam, gdy zjeżdżałem pod ziemię po raz pierwszy. Gdybym mógł podjąć decyzję jeszcze raz? Byłaby taka sama. Lubię to, co robię i dobrze mi w tej pracy. Jest ciężka, ale to normalne. Praca górnika jest ciężka. Teraz przydałby się kordzik, ale nie wiem czy pozwolą mi tyle pracować – mówił jeden z górników, który odbierał szpadę górniczą w ZG Rudna.
W uroczystości w cechowni w ZG Rudnej oprócz wyróżnionych wzięli udział zaproszeni goście. Był wiceprezes zarządu KGHM Mirosław Laskowski, do niedawna jeszcze dyrektor naczelny oddziału. Poza tym obecni byli dyrektorzy ZG Rudna oraz przedstawiciele samorządów lokalnych, głównie powiatu polkowickiego, na którym znajduje się kopalnia.