Fundacja KGHM Polska Miedź przekazała darowiznę 600 tys. złotych na remont jednego z najcenniejszych zabytków Legnicy – Akademię Rycerską. Odnawianie wnętrz Akademii trwa od kilku lat. Koniec przewidziano jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

– To tutaj właśnie widać w sposób namacalny jak się dokonuje w praktyce społecznie odpowiedzialny biznes realizowany przez KGHM, globalną firmę związaną z naszym regionem. Jak widać górnicy nie tylko fedrują i wydobywają, ale również wspierają kulturę i dziedzictwo narodowe. Chciałbym podziękować wszystkim górnikom za ich codzienny trud. Dzięki ich pracy możemy się cieszyć z faktu, że ta piękna sala odzyskuje swoją świetności blask. Górnicy mają w tym swój udział – mówił Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy. – Jest to inwestycja długoletnia, którą realizujemy głównie ze środków własnych z budżetu miasta. Włączenie się fundacji KGHM jest wsparciem związanym z ratowaniem dziedzictwa kulturowego naszego narodu, ale przede wszystkim tych ziem. Te pieniądze są uzupełnieniem środków gminnych, które dajemy. Dzięki temu możemy przełożyć pieniądze na inne zadania i realizować inne inwestycje. W ten sposób podwajamy efekty rzeczowe realizowane w mieście – dodawał prezydent.
Remont Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej został zakończony. Ostatnio wymalowane zostało wnętrze wieży i klatki schodowej prowadzącej do Sali Królewskiej. U szczytu schodów zamontowano dekoracyjny kandelabr, a w przedsionku sali zawisły 3 żyrandole. Wieża z reprezentacyjną salą, wybudowana została w latach 20. minionego wieku. Prace trwają jeszcze w ujeżdżalni. Powinny być zakończone za około 4 tygodnie. Kładzione są ekrany akustyczne. Do położenia został jeszcze parkiet. Gotowość do odbioru powinna nastąpić tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Poprzedni artykułLubinExtra!105
Następny artykułSzafa Party – kup, sprzedaj wymień