MCKK w Lubinie postarało się o nową pracownię hydrauliki siłowej. Laboratorium służy już uczniom Szkół Górniczych i słuchaczom kursów, którym wiedza ta jest niezbędna przy obsłudze m.in. maszynach górniczych.
Jak dotąd uczestnicy szkoleń z zakresu hydrauliki siłowej zajęcia praktyczne odbywali w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej co wiązało się z dotarciem w odległe miejsca. Od teraz niezbędną pracownię mają w Lubinie.
– To urządzenie jest z najwyższej półki. Sprzęt jest przemysłowy i jest mercedesem w swojej klasie. Na nim uczestnicy szkoleń zarówno hydraulicznych, jak i operatorskich mogą samodzielnie wykonać pewne instalacje hydrauliczne np. układy skrętu, układy hamulcowe czy robocze. Mogą je zdiagnozować i w bardzo czytelny sposób zrozumieć zasadę ich działania. Wzbogaciliśmy się o bardzo dobre narzędzie dydaktyczne. Idea jest taka, by poprzez poznawanie tych wszystkich układów oszczędzać na diagnostyce, czyli na kosztach. To urządzenie w znaczny sposób poprawi i wzbogaci wiedzę mechaników i operatorów przez co obniży się awaryjność maszyn, która jest najwyższym kosztem w całym procesie eksploatacji. Przede wszystkim uczymy tu podstaw hydrauliki, czyli jak działa pompa, rozdzielacz czy silnik hydrauliczny. Pokazujemy też bardziej skomplikowane układy jak np. napędy hydrostatyczne, które są coraz częściej stosowane w kopalniach chociażby ze względu na wysokość maszyn i ograniczenie możliwości zabudowy układów standardowych. Pokazujemy też elektronikę. Mówimy, jak to podłączyć, jak to scalić. Robimy to z dużym naciskiem na diagnostykę urządzeń, bo to jest najistotniejsze na dole w kopalniach. Liczy się szybkość działania, pewność i profilaktyka. To przynosi bardzo duże oszczędności w kosztach eksploatacji maszyn. – mówi Andrzej Orzechowski, trener układów hydraulicznych w MCKK w Lubinie
Pracownia jest wyposażona w urządzenia, które pozwalają wykonać i zdiagnozować instalacje hydrauliczne w ramach 20 różnych ćwiczeń. Pracownia znajduje się na Poligonie Szkoleniowym MCKK nieopodal Szybu Wschodniego.