W tym roku  centralna Barbórka odbędzie się  w Głogowie, a w kolejnych latach – w pozostałych miastach Zagłębia Miedziowego. Zmiana miejsca obchodów górniczego święta związana jest z odmową władz miasta Lubina, gdzie od lat organizowano barbórkowe uroczystości.

Barbórka to jedno z najważniejszych świąt dla KGHM. Tradycyjnie odbywała się ona w centrum Lubina, miasta uznawanego za stolicę Polskiej Miedzi. Taka formuła pozwalała bezpośrednio zaangażować w obchody mieszkańców i w sposób uroczysty podkreślała górniczy charakter miasta. W tym roku jednak władze Lubina nie wyraziły zgody na zamknięcie parkingu przed CK Muza, gdzie planowana była uroczysta akademia, ani na przemarsz ulicami miasta pochodu Lisa Majora i organizację Skoku przez skórę. – O zgodę wystąpiliśmy w połowie września. Po trzech tygodniach otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. W piśmie zasugerowano jedynie, że taka uroczystość mogłaby się odbyć w okolicy miejskiej hali sportowej – wyjaśnia Paweł Markowski, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów barbórkowych – To miejsce na uboczu, bez przechodniów. Bez zamknięcia określonych ulic uczestnicy akademii i tak nie mogliby dojść pod halę. Nie taka jest jednak idea tych uroczystości, chcemy być bliżej mieszkańców Zagłębia Miedziowego – dodaje
Członkowie komitetu barbórkowego musieli zadecydować o zmianie scenariusza uroczystości. W związku z dobrymi doświadczeniami przy organizacji centralnych uroczystości hutniczych w Głogowie, zwrócono się z zapytaniem do władz Głogowa. Odpowiedź była pozytywna. – Zgodnie ze scenariuszem uroczystości barbórkowe rozpoczną się 3 grudnia o godz. 14 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano centralną akademię z wręczeniem honorowych szpad i kordzików. Potem korowód Lisa Majora przejdzie ulicami miasta, spod siedziby MOK-u, przez główne rondo do starówki, gdzie pod ratuszem około godz. 16 rozpocznie się ceremoniał skoku przez skórę z dodatkowymi atrakcjami – mówi Marek Bestrzyński wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów barbórkowych.
Inf. KGHM

Poprzedni artykułLubinExtra! nr 103
Następny artykułŚpimy dłużej