W środę w Lubinie rozpoczął się III Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi. Trzydniowe wydarzenie to m.in. wizyty w oddziałach KGHM, wystawa maszyn i urządzeń górniczych oraz prezentacje referatów. Uroczyste otwarcie kongresu odbyło się w czwartek w CK Muza.

Choć zwiedzanie oddziałów KGHM i otwarcie wystawy maszyn i urządzeń górniczych miało miejsce już w środę, to uroczystego otwarcia kongresu dokonano w czwartek przy akompaniamencie górniczej orkiestry. Kongres potrwa do piątku, a biorą w nim udział przedstawiciele świata nauki i przemysłu. W trakcie obrad prezentowanych jest 76 referatów podejmujących ważne zagadnienia z zakresu górnictwa rud miedzi. Tematem wiodącym jest „Perspektywy i wyzwania stojące przed górnictwem miedziowym”. – Rada programowa otrzymała ponad 80 referatów. Do wygłaszania dopuszczonych jest 76 referatów. Część jest wydrukowana. Sesje plenarne będą dwie a potem przejeżdżamy do KGHM i tam mamy dziś dwie sesje. Jutro czekają nas trzy. One są pogrupowane Jedna część to jest prospekcja, poszukiwanie, modelowanie złóż, czyli geologiczne rzeczy. Druga a to automatyzacja, monitoring, diagnostyka, maszyny i urządzenia górnicze oraz systemy eksploatacji. Dużo jest rzeczy innowacyjnych i energooszczędnych, zagadnienia przeróbki. Bardzo szerokie spektrum. Wszystko to, co jest dla naszego górnictwa najważniejsze i potrzebne. Są tu z nami różne ośrodki górnicze: uczelnie z wydziałami górniczymi, uniwersytety z wydziałami geologicznymi, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi – wymieniała obecnych Monika Hardygóra, prezes KGHM Cuprum, a zarazem przewodnicząca Rady Programowej Kongresu.
– Górnictwo miedziowe boryka się i będzie się borykać z koniecznością prowadzenia eksploatacji w coraz trudniejszych warunkach geologiczno – górniczych. Pod hasłem inteligentna kopalnia KGHM stawia na innowacyjność w górnictwie. Będziemy dyskutować w szerokim gronie przedstawicieli świata nauki, producentów maszyn i urządzeń oraz firm górniczych o nowych rozwiązaniach technicznych, technologicznych, prawnych i organizacyjnych pozwalających bezpiecznie i skutecznie funkcjonować – mówił na powitanie uczestników kongresu Paweł Markowski z SiTG O/ZG Lubin. – Ten kongres jest dla nas bardzo ważny. To jest bardzo dobre narzędzie byśmy mogli stosować na co dzień zasadę gospodarki opartej na wiedzy. Tylko takie fora dają nam szansę wymiany wiedzy w perspektywie międzynarodowej. Dziś nie ma już lokalnych firm. Możemy lokalnie działać, ale myślimy globalnie i takie myślenie przyświeca KGHM – mówił na wstępie Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Głównym organizatorem kongresu jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa przy ZG Lubin oraz związek Pracodawców Polska Miedź. Na koniec kongresu kapituła ogłosi wyniki konkursu na najlepszy referat, najlepszego wystawcę oraz najlepszy referat pracownika KGHM.

Poprzedni artykułRaper w sutannie w Lubinie
Następny artykułKoncert finałowy – zakończenie cyklu Piątkowe Granie.