Dzień otwarty Zakładu Hydrotechnicznego zorganizowany przez KGHM Polska Miedź S.A. był okazją do obejrzenia Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Poflotacyjnych Żelazny Most w Rudnej. Poza wycieczką na niecodzienny zbiornik, była możliwość wzięcia udziału w festynie pełnym mnóstwa atrakcji oraz Pierwszym Charytatywnym Biegu po Żelaznym Moście dla 4 – letniego Dawidka Witczaka

To był dzień pełen wrażeń. KGHM Polska Miedź S.A. z myślą o mieszkańcach przede wszystkim gmin Grębocice, Rudna i Polkowice zorganizował Dzień Otwarty Zakładu Hydrotechnicznego. Impreza rozpoczęła się o 12.00 festynem na boisku sportowym w Rudnej, który trwał do późnych godzin wieczornych a zakończył się występem zespołu Masters.. W trakcie całego festynu można było podejść do stoisk, na których swoją działalność i procesy produkcji prezentowały poszczególne oddziału KGHM. Największą popularnością cieszył się punkt Zakładów Wzbogacania Rud , w którym za pomocą specjalnie przygotowanych modeli – zabawek można było przejść każdy etap produkcji w ZWR. Choć najliczniej z edukacyjnej zabawy korzystały dzieci, to rodzice bardzo chętnie przyglądali się wszystkim czynnościom i wsłuchiwali się w wyjaśnienia prowadzących zabawę.
O 14.00 odbył się I Charytatywny Bieg po Żelaznym Moście z którego zbiórka pieniędzy ma pomóc małemu Dawidkowi Witczakowi i jego rodzinie w zakupie nowego wózka inwalidzkiego dla chłopca. W biegu terenowym wzięło udział blisko 250 osób. Temperatura sięgająca prawie 30 stopni nie sprzyjała biegaczom w pokonaniu 7 km trasy po koronie zbiornika. Najlepszym okazał się Tomasz Lubaś, 21 – latek z Lubina. Wysoka frekwencja zaskoczyła nie tylko organizatorów ale też mamę 4 – latka, która nie kryła wzruszenia, że tyle obcych osób chce pomóc jej i jej synowi.
Organizatorzy Dnia Otwartego pomyśleli o przygotowaniu kilku wycieczek na obiekt dla mieszkańców poszczególnych gmin. Możliwość obejrzenia zbiornika, zadania szeregu pytań o procesy technologiczne czy zabezpieczenia okazała się dla zwiedzających bezcenna. Jak mówili większa wiedza powoduje, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Krążące wokół plotki na temat zbiornika odpadów poflotacyjnych dla wielu z nich straciły wiarygodność.
Podczas wielogodzinnego festynu uczestnicy mieli okazję wzięcia udziału w wielu niecodziennych atrakcjach. Na dzieci czekała możliwość zjazdu tzw. tyrolką z wysokości około 10 metrów. Nad bezpieczeństwem śmiałków czuwali ratownicy z JRGH O/ KGHM w Sobienie. Dla nieco młodszych przygotowano place zbaw pełen kolorowych kloców, domków i konkursów. Dorośli mogli zaspokoić swoją ciekawość w kwestii poszczególnych etapów produkcyjnych. Przygotowane stoiska przybliżały zwiedzającym wszystkie oddziały KGHM. Poza wspomnianym już punktem ZWR można było porozmawiać hutnikami, pracownikami ZG Rudna, podpytać o maszyny KGHM Zanam czy sprawdzić swoje zdrowie w punkcie medycznym MCZ, należącego do grupy kapitałowej KGHM. Tam wykwalifikowane pielęgniarki prowadziły badania poziomu cukru czy ciśnienia. Podczas całej imprezy nie zapomniano o punktach gastronomicznych, które serwowały kiełbaski, karkówkę i różnego rodzaju napoje. Wisienką na torcie okazał się koncert zespołu Masters, który porwał publiczność znanymi całej Polsce utworami np. „Żono moja”.

Poprzedni artykułSMK Streetball Challenge – FOTO
Następny artykułMarsz z Oblężonego Miasta