Zaprezentowano zmodernizowany kombajn do mechanicznego urabiania w kopalniach miedzi.
Warunki w jakich pracuje się w Zagłębiu Miedziowym przy wydobyciu rudy miedzi są zdecydowanie inne niż w kopalniach węgla. W Zagłębiu Miedziowym pozyskiwanie urobku odbywa się tradycyjną metodą poprzez strzelanie materiałem wybuchowym,a na węglu – metodą urabiania. KGHM od dwóch lat pracuje nad taką technologią dla siebie. Projekt wchodzi w kolejną fazę testów.
– Produkcyjne próby urabiania skał kombajnami chodnikowymi prowadzono w ramach prac udostępniających złoże „Głogów Głęboki-Przemysłowy” – dowiadujemy się od Jolanty Talarczyk, rzecznika Wyższego Urzędu Górniczego.
We Wrocławiu, w prezentacji zmodernizowanego kombajnu, brał udział Mirosław Koziura, prezes WUG – Ciekawym eksperymentem było prowadzenie eksploatacji systemem zabierkowym przy pomocy urabiania kombajnem ścianowym z zastosowaniem obudowy zmechanizowanej. Dla mnie najistotniejsze to ocena tego eksperymentu w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy. Testowany pilotażowo system jest zgodny z dążeniem KGHM do mechanizacji robót.
Kombajn urabiający ACT przygotował dla KGHM światowy potentat, koncern Caterpillar we współpracy z Bergerat Monnoyeur. Prezentacji dokonano po zastosowaniu modyfikacji kombajnu, zaleconych przez KGHM. W ocenie speców od górnictwa prezentacja była interesująca.
– Kluczową kwestią dla wprowadzenia tego systemu do normalnej działalności wydobywczej będzie jego oddziaływanie na górotwór – mówi prezes Koziura.