Uczniowie Technikum Górnictwa Podziemnego ZS1 w Lubinie mają nowe sztolnie, w których będą uczyli się praktycznej strony przyszłego zawodu. Jak postawić obudowę? Jak kotwić? Jak zachowywać się pod ziemią to tylko kilka zagadnień jakie poznają w nowych warsztatach. Budowę sztolni sfinansowała fundacja Polska Miedź.

Poznać klimat spod ziemi ucząc się na powierzchni? To już możliwe dla uczniów ZS 1 w Lubinie. Dokładnie chodzi o klasy technikum górnictwa podziemnego. Podczas praktyk będą mogli nauczyć się podstawowych czynności niezbędnych przy stawianiu i sprawdzaniu obudowy, kotwieniu, a co najważniejsze nauczyć się nawyków niezbędnych przy zachowaniu bezpieczeństwa. U uroczystym otwarciu sztolni wzięli udział przedstawiciele szkoły, KGHM, fundacji Polska Miedź, która sfinansowała budowę tych warsztatów, Urzędu Miejskiego, który zapłacił za adaptację pomieszczeń oraz dyrektor kuratorium i prezes spółki PeBeKa. Budowa sztolni w warsztatach ZS 1 kosztowała 100 tys. zł. Koszt ten poniosła fundacja Polska Miedź, która jak zapewnia jej dyrektor wspiera wiele projektów na Dolnym Śląsku, ale ten kształcący przyszłą załogę KGHM miał szczególne znaczenie. Po uroczystym otwarciu, przecięciu wstęgi i krótkich wystąpieniach obecni mogli przyjrzeć się pierwszej lekcji pokazowej. – Ta młodzież ma szansę być kiedyś pracownikami naszych firm również za granicą. KGHM stał się firmą globalną. Standard przygotowań zawodowych młodych ludzi również musi być również globalny. Tutaj mamy bardzo ważne tematy: przygotowanie techniczne, bezpieczeństwo, które stało się naszą marką na świcie, jeśli chodzi o technologie górnicze. Mamy młodzież, która jest przygotowywana do pracy przy technologicznych rozwiązaniach, które są z jednej strony standardowymi, ale najnowocześniejszymi jeśli chodzi o materiały. Z drugiej strony to młodzież, która się uczy bezpiecznej pracy i w najwyższym standardzie efektywności pracy – mówiła w trakcie pierwszej, historycznej lekcji Ilona Antoniszyn – Klik, wiceminister gospodarki.

– Bardzo ciekawie to wygląda. Jest wiele rzeczy, które w jakiś sposób mogą imitować wyrobiska dołowe. Jest tu różnego rodzaju obudowa – kotwowa i ŁP. To doskonały poligon do kształcenia ludzi pod kątem ewentualnego wykorzystywania ich umiejętności w naszych kopalniach – mówił Andrzej Niechwiej dyrektor Departamentu Górnictwa Centrali KGHM S.A

W budowę sztolni zaangażowani byli sami uczniowie w ramach zajęć praktycznych w szkole. Pod okiem nauczycieli doskonalili też swoje zdolności w zakresie montażu czy spawania.

Poprzedni artykułZumba co sobotę za darmo i dla wszystkich
Następny artykułIza Bogaczewicz powalczy na Mistrzostwach Polski