4 grudnia zarząd KGHM, reprezentacje oddziałów Polskiej Miedzi i wszystkich jej spółek pojawiają się pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Poza ludźmi związanymi bezpośrednio z koncernem miedziowym stawiają się też przedstawiciele szkół, samorządów i różnych jednostek, które chcą uczcić barbórkę składając kwiaty pod monumentem odkrywcy złóż miedzi.

Jan Wyżykowski wraz ze swoim zespołem uparcie dążąc do celu udowodnił, że Zagłębie Miedziowe jest bogate w złoża miedzi. Od tamtej pory nasz region rozrastał się w zatrważającym tempie. Dziś Lubin i jego potęga to zasługa przede wszystkim Jana Wyżykowskiego. Składając mu hołd każdego roku z okazji Barbórki pod pomnikiem spotykają się ludzie Zagłebia, by pochylić głowy i położyć symboliczne wiązanki kwiatów.

– Zgodnie z tradycją chcielibyśmy zdać sprawozdanie przed tobą Janie. KGHM w 2014 roku rozwijał się w sposób, który moglibyśmy nazwać niespotykanym. Jeżeli chodzi o Zagłebie Miedziowe to niedawno udokumentowaliśmy zasoby w ilości 4,1 mln ton miedzi co pozwoli wydłużyć czas bycia na tym terenie o co najmniej 8 lat. Ten nowy obszar będzie zagospodarowany wkrótce. A więc siła rzeczy jest to dla nas nowe wyzwanie. W 2014 roku obchodzimy 40 – lecie powstania naszego największego, najbogatszego oddziału jakim jest ZG Rudna. W tymże oddziale stała się rzecz przełomowa. Kilkadziesiąt lat temu przy projektowaniu Zagłębia wszyscy uczeni i inżynierowie stwierdzili, że 1000 metrów to jest max, jaki można osiągnąć przy zagospodarowaniu tego typu złóż. Okazuje się że nasi górnicy przeszli ten, myślę, że nie ostatni poziom 1250 metrów. Daje to nam nowe możliwości i nowe wyzwania związane z warunkami geologiczno – górniczymi – mówił w trakcie ceremonii Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Poprzedni artykułDzieci górnikom
Następny artykułMiedziane serce i Mikołaj KGHM