W galerii Zamkowej Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie od dziś można podziwiać wystawę grafik Rembrandta van Rijn. Poza obejrzeniem istnieje możliwość ich zakupu.

Rembrandt van Rijn stworzył około trzystu prac graficznych. Motywy najczęściej powtarzające się w tej sferze bogatej twórczości holenderskiego mistrza to sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, portrety i autoportrety oraz sceny rodzajowe, wśród których wyróżniają się niezwykle wnikliwe studia postaci.

Historia zdecydowanej większości wykonanych przez przez Rambrandta miedzianych płyt, czyli matryc prac graficznych jest niezwykle interesująca. Stworzone w XVII wieku przez kolejne dwa stulecia uległy w znacznej większości rozproszeniu lub częściowemu zniszczeniu. Odbitki prezentowane na ekspozycji w Galerii Zamkowej powstały w XIX wieku, dzięki pracy wybitnego rytownika i grafika francuskiego, Amanda Duranda. Na zlecenie funkcjonującej przy Luwrze „Biblioteki Narodowej” oraz paryskiego „Gabinetu Rycin” zajął on się odnalezieniem wielu tych płyt, a następnie ich „uratowaniem” i zakonserwowaniem oraz wykonaniem unikatowych odbitek.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, nazywany “malarzem duszy”, żył w latach 1606-1669. Dziś uznaje się go za jednego z najważniejszych artystów europejskiego baroku i najwybitniejszego przedstawiciela złotego wieku w sztuce holenderskiej. Jego olbrzymia spuścizna malarska artystyczna ok. 1.000 obrazów, grafik i rysunków znajdujących się m.in. w muzeach: Amsterdamu, Hagi, Nowego Jorku, Bostonu, Petersburga, Drezna, Londynu, Berlina, Kolonii, Wiednia, Monachium i Krakowa. Bilety wstępu na wystawę to 10 zł normalny i 5 zł ulgowy. Grupy zorganizowane powyżej 15 osób zapłacą po 2,50 zł za jednego zwiedzającego. Galeria Zamkowa jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00, a w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 16.00

inf/fot. Galeria Zamkowa

Poprzedni artykułJakość w 3D! Multimedialna ekspozycja McDonald’s
Następny artykułGminy dla Powiatu – Powiat dla Gmin