W świetlicy wiejskiej w Oborze zapachniało prawdziwie świąteczną atmosferą. Sprawił to konkurs kulinarny „Tradycje Wielkanocne 2014”, który organizował Gminny Ośrodek Kultury w Raszówce. Swoje zdolności kulinarne prezentowało 15 zespołów Gminy wiejskiej Lubin.

Dodatkowo każda grupa zaprezentowała propozycję wystroju tradycyjnego stołu wielkanocnego. Uczestnicy konkursu kulinarnego pokazywali też wytwory swojej pracy rękodzielniczej ściśle związanej z wielkanocną tradycją. Potrawy pod względem smaku, tradycji, estetyki, połączenia nowoczesności z tradycją i ogólnego wrażenia oceniało jury powołane przez organizatora, w składzie: Jerzy Szumlański – Przewodniczący Rady Gminy Lubin oraz Wiesław Lichota i Karol Dobrowolski, kucharze z „Gospody Zamkowej” przy Wzgórzu Zamkowym. Podczas uroczystości nastąpiło wręczenie nagród dla uczestników konkursu: „Palma Wielkanocna 2014”. Nagroda Główna trafiła w ręce pani Grażyny Balewicz ze Składowic. Ponadto przyznano 7 nagród i 8 wyróżnień. Uczestnikom i gościom czas umilał Zespół Folklorystyczny „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego, Zespół wokalny „Swojska Nuta” z Bukownej oraz Zespół wokalny „Leśne Echo” z Raszówki.

Nagrodę główną zdobyło Koło Kobiet Niezależnych BABECZKI z Osieka w kategorii – tradycja, smak i lekkość – za żurek. Za dania jarskie nagrodę wręczono Koło Gospodyń Wiejskich Składowice za pasztet z selera. Wyróżnienia otrzymały panie ze Szklar Górnych, Grupy REWERS, z Buczynki i Rady Sołeckiej Chróstnik. Nagrodę za dania mięsne otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Krzeczyna Wielkiego za pasztet z zająca. Wyróżniono uczestniczki z Krzeczyna Małego, Księginic, Kabaretu „Widzi mi się” i z Obory. Nagroda za ciasta trafiła do Koła Gospodyń z Czerńca za babkę cytrynową. Najlepszą nalewką okazała się ta z pigwy przygotowana przez Koło Gospodyń z za nalewkę z pigwy Gogołowic. Za piękny i tradycyjny stół wigilijny Puchar Wójta Gminy Lubin otrzymał Kabaret „Widzi mi się” z Obory, natomiast Puchar Przewodniczącego Gminy Lubin panie z Zimnej Wody.

fot. GOK Raszówka

Poprzedni artykułLubinExtra! nr 65
Następny artykułTwój sąsiad już tam jest