W sumie 119 osób wzięło udział w pierwszej turze egzaminów na górnika eksploatacji podziemnej w nowym wyrobisku górniczym MCKK w Lubinie. Druga grupa słuchaczy już szykuje się do sprawdzenia swoich umiejętności. Tym razem 80 osób weźmie udział w styczniowym egzaminie.

Egzaminowani wyniki sprawdzenia umiejętności otrzymali pod koniec ubiegłego tygodnia. MCKK zbiera powoli informacje o wynikach od swoich słuchaczy, ale już dziś można powiedzieć, że egzamin się udał. – Udał się zarówno w opinii egzaminatorów czy osób kontrolujących nas z OKE, jak również z naszej perspektywy. Ten egzamin zmobilizował nas do jeszcze lepszego rozwinięcia bazy, którą mamy i myślę, że będziemy to powoli kontynuować – mówi Monika Gazda, wiceprezes zarządu MCKK w Lubinie. Drugi egzamin dla kandydatów w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej odbędzie się w połowie stycznia. Weźmie w nim udział 80 osób. – Są wśród nich pracownicy KGHM, którzy będą zdawać w trybie eksternistycznym. Są też pracownicy innych firm, ale są też pierwsi absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego, którzy uczyli się górnictwa u nas. Jest to nowa, wprowadzona we wrześniu 2012 roku forma, która zastąpiła szkoły dla dorosłych. Ten kurs, mimo, że nazywa się kursem, trwa prawie 700 godzin – wyjaśnia Monika Gazda.

Przypomnijmy, wyrobisko górnicze MCKK ruszyło jesienią tego roku. Znajduje się w bazie szkoleniowej przy ulicy M.C. Skłodowskiej i jest symulatorem warunków podziemnych. Przygotowuje kursantów, słuchaczy wieczorowych i uczniów szkoły dziennej do praktyk niezbędnych pod ziemią. W wyrobisku szkolą się również egzaminatorzy z zakresu górnictwa z terenu Dolnego Śląska, bowiem spełnia ono wymogi na poziomie egzaminów państwowych.

Poprzedni artykułMikołaj naczelny wyruszył w drogę
Następny artykułNie puść zdrowia z ogniem