W tym roku na pewno sami jeszcze zdecydujemy czy zmienimy opony z letnich na zimowe. Co będzie w kolejnym zimowym sezonie, nie wiadomo, bowiem ustawodawcy coraz głośniej mówią o zmianach przepisów. Wzorem innych krajów Europy w Polsce zimowe ogumienie może być obowiązkowe.
Choć dziś za oknem jeszcze jesiennie, to lada moment powinniśmy spodziewać się pierwszego śniegu – straszą prognozy pogody. Kierowcy, którzy kilka lat temu mocno opowiadali się przeciw zimowemu ogumieni, obecnie zmieniają zdanie. Popróbowali jazdy na innych oponach i zgadzają się z opiniami, że w warunkach zimowych na zimówkach, jeździ się zdecydowanie bezpieczniej. Ci, dla których bezpieczeństwo jest rzeczą drugoplanową powinni pomyśleć o stornie finansowej zatem. Rozpoczęcie sezonu zimowego na oponach letnich skróci ich żywotność o 20% – tak twierdzą specjaliści od motoryzacji. – Cały samochód utrzymuje się tylko na powierzchniach opony i to o wielkości zaledwie dłoni. Pamiętajmy że zmiana ogumienia to najistotniejsza sprawa przed zimą. Okazuje się, że jadąc 30km/h po nawierzchni pokrytej śniegiem droga hamowania na oponach letnich jest 3 razy dłuższa niż gdybyśmy hamowali jadąc autem z zimówkami – tłumaczy Roman Rutkowski, właściciel jednego z lubińskich warsztatów samochodowych.
Od lat ustawodawcy zastanawiają się nad wprowadzeniem obowiązku zmiany ogumienia. Nie ma jeszcze ustaleń jaki okres wchodziłby w grę. U naszych sąsiadów za Odrą przepisy mówią o obowiązku jazdy na zimowych oponach w „warunkach zimowych”. Granica czasu jest więc dość płynna. Jak będzie w Polsce? Czy ramy czasowe jazdy na zimówkach będą określone konkretnymi datami – Moim zdaniem opony letnie powinno się ściągać w ostatnim tygodniu października, a na zimowych jeździć do połowy kwietnia. To prawda, że pogoda w naszym kraju lubi sprawiać niespodzianki, ale to jest okres najbezpieczniejszy – dodaje Rutkowski. Póki co w Polsce sami decydujemy o tym, na jakich oponach jeździmy, ale należy pamiętać, że w razie kolizji lub wypadku powinniśmy się liczyć z konsekwencjami w biurach ubezpieczeniowych. – Od kilku lat zmiana opon na zimowe jest bardzo ważna dla kierowców ubezpieczających swoje pojazdy w zakresie autocasco. Ubezpieczyciel może uznać brak opon zimowych za “rażące niedbalstwo” i odmówić wypłaty odszkodowania za uszkodzenie pojazdu w warunkach zimowych – przestrzega Mariusz Dziedzic z Biura Ubezpieczeń w Lubinie.