Decyzja zapadła wczoraj. Unia Europejska głosowała swój budżet na kolejnych siedem lat. W budżecie tym są olbrzymie pieniądze dla Polski na dalszy rozwój i inwestycje. Jednym z elementów głosowań w parlamencie było również głosowanie nad poprawką złożoną przez lubinianina posła Piotra Borysa i posła Artura Zasadę. Poprawka dotyczy wpisania naszej i czeskiej drogi S3 do specjalnego unijnego programu Łącząc Europę, który przeznaczony jest m.in. infrastrukturę kolejową i internetową oraz na konkretne drogi w tym S3 Nowa Sól-Hradec Kralove. – Zabiegaliśmy o taką zmianę, gdyż wiemy jak ważna jest ta trasa dla Lubina, Legnicy, Jeleniej Góry i wielu innych miejscowości Dolnego Śląska – mówi eurodeputowany Piotr Borys. – To jest lokalnie nasze okno na świat i bardzo mocna zachęta dla rządów Czech i Polski, aby sięgnąć po niemal połowę pieniędzy na budowę tej drogi.

Przypomnijmy, że trwają aktualnie procedury dotyczące wyboru wykonawców budowy odcinka S3 między Nową Solą, a Legnicą z włączeniem do autostrady A4. Piotr Borys od dawna promuje inwestycję. Od wielu tygodni informuje o niej na specjalnych bilbordach wskazując jasno, że budowa S3 jest szansą dla Dolnego Sląska. Na bilbordach wyraźnie też wskazuje dla jakich miast jest ta szansa – Legnica, Lubin, Polkowice – miast, przy których budowa ruszy w przyszłym roku.

Budowa S3 między Nową Solą, a Legnicą wchodzi właśnie w decydującą fazę. Na początku przyszłego roku powinniśmy poznać firmy, które wybudują bezpieczną bezkolizyjną drogę, która w zasadzie gdyby nie nazwa mogłaby być autostradą. Przedstawiciele Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad z Wrocławia kilka tygodni temu informowali nas, że budowa S3 między Nową Solą, a Legnicą postępuje zgodnie z planem.

Przypomnijmy, że rząd postanowił jednak odłożyć w czasie budowę drugiego odcinka między Legnicą a Lubawką. Zmiana miała wynikać z niewielkiego przygotowania Czechów do zrealizowania inwestycji po swojej stronie – Jestem przekonany, że możliwość otrzymania 40-procentowej dotacji z unijnego programu Łącząc Europę zachęci oba rządy do przyspieszenia prac na odcinku S3 między – Legnicą a Hradec Kralove – dodaje lubiński eurodeputowany Piotr Borys.