Od zawsze kocha scenę i tak zaczęła się przygoda z amatorskim teatrem, który powstał gdzieś na końcu świata – tak zaczęła się aktorska przygoda w wydaniu mieszkańców Nieszczyc – miejscowości w gminie Rudna. Motorem napędowym była i jest do dzisiaj Łucja Peregrym.
W miniona sobotę w Ośrodku Kultury w Chobieni teatr obchodził dziesięciolecie działalności. Na początku była to inicjatywa mieszkańców. Wsparcia zaczęły udzielać władze gminy. Dzisiaj Teatr Na „Na końcu świata” działa przy Chobieńskim Ośrodku Kultury i jest wizytówką twórczości lokalnej mieszkańców.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym Świętego Piotra i Pawła w Chobieni. Potem jubileuszowe spotkanie przeniosło się do sali ChOK-u.
Swoją obecnością w tak ważnym wydarzeniu zaszczyciło wielu ważnych dla teatru gości. I tych, którzy wspierali, i tych, którzy promowali, i tych, którzy z teatrem są związani od lat. Było wielu duchownych. Nie ma się temu też co dziwić, gdyż w spektaklach teatr wielokrotnie odwoływał się do codziennego życia, a przede wszystkim wiary.
Przez te dziesięć lat teatr regularnie się rozwijał, tworząc kolejne sztuki zapraszając znakomitych gości, organizując kolejne premiery dla mieszkańców Gminy Rudna. Teatr dał 115 przedstawień, gdzie 115 było przedstawieniem jubileuszowym.
Teatr „Na końcu Świata” z Nieszczyc jest zapraszany również po za granice Gminy Rudna. Brał udział w II Krajowym Festiwalu Kabaretów Wiejskich Kociewie 2011, gdzie został wyróżniony. Kierownik teatru – Łucja Peregrym w 2010r, została uznana za Niezwykłą Dolnoślązaczkę.
Podczas sobotniej uroczystości Teatr wystąpił w trzech odsłonach: ”Dom pogodnej starości” ,”Trzy sąsiadki”, „Wesołe jest życie staruszków”. Cały program uroczystości uświetniła schola z Grębocic, oraz Chór „Śpiewajmy Razem” z Luboszycy.
Jubileusz dziesięciolecia, to okazja aby podsumować ten czas podziękować i wręczyć nagrody. Na ręce kierownika Teatru p. Łucji Peregrym kierowane były gratulacje, życzenia dalszych wielu lat prowadzenia tak wspaniałego przedsięwzięcia. Podziękowania kierowane były do wójta Rudnej Władysława Bigusa, na którego wsparcie Teatr nieustannie może liczyć, a także do Katarzyny Przeworskiej, dyrektor ChOK-u za wsparcie i wyrozumiałość.
Aktorzy od władz gminy otrzymali okolicznościowe statuetki za wieloletnią pracę na rzecz upowszechniania kultury.
Autor: pit/Irena Żyła, FOT. ChOk w Chobieni