Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania należące do miasta musi obniżyć koszty działalności. Odbije się to również na pracownikach.


Hurraoptymizm rzecznika prezydenta, że MPO będzie miało dużo pracy po pierwszym lipca nadal nie sprawdził się. Mało tego, oficjalnie już wiemy, że z powodu przegrania przetargu na dziesięcioletni wywóz śmieci z Lubina MPO musi przejść restrukturyzację. Prezes spółki Edward Siwak nie ukrywa – opracowany został program restrukturyzacji, który został przedłożony radzie nadzorczej do zatwierdzenia. Program obejmuje obniżenie kosztów działalności w tym również kosztów osobowych. Pierwsze już są. Właściciel zdecydował, że spółka ograniczyła skład bardzo kosztownego zarządu z dwóch wysokopłatnych stanowisk do jednego. Proponujemy również przestać wynagradzać radę nadzorczą spółki, w której zasiada m.in. dobrze wynagradzani Piotr Midziak prezes należącej do miasta spółki budującej halę widowiskową, czy starosta powiatu Adam Myrda. Dzięki temu spółka zaoszczędzi kolejnych 150 tys. zł, razem z pensją prezesa, któremu podziękowano w białych rękawiczkach firma zaoszczędzi rocznie prawie pół miliona złotych!
Na razie nie wiemy, czy w związku z utratą olbrzymiego rynku MPO będzie zwalniało, lub np. obniżało wynagrodzenia pracownikom. Wiadomo jednak, że w dramatycznej dla spółki sytuacji udało się jej porozumieć z konsorcjum, które wygrało przetarg na wywóz śmieci z Lubina. MPO będzie podwykonawcą części prac – Będziemy wywozili odpady zmieszane z terenu Lubina. Mamy już zawartą umowę.
Dla MPO to duża strata, bo oznacza, że dotychczasowy interes w Lubinie (firma miała niemal monopol na wywóz odpadów) nie będzie już tak dochodowy. Na szczęście dla MPO wygrało ono przetargi na wywóz odpadów w Chojnowie, gminie Rudna, Prochowicach, a także w Ścinawie.
Dobre i to mówią pracownicy, którzy nadal nie do końca wiedzą jaki poniosą konsekwencje przegranego z kretesem przetargu na wywóz odpadów z Lubina. Przypomnijmy, że MPO na cztery startujące firmy miało dopiero trzecią cenę. Dzisiaj żeby przetrwać będzie podwykonawcą.