Komisja Europejska chroni Źródliska koło Zimnej Wody. Objęła ona szczególną ochroną prawną najcenniejszych terenów przyrodniczych w gminie Lubin – Źródlisk koło Zimnej Wody.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała właśnie publikację informującą o tym, że Źródliska koło Zimnej Wody zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000. Kod obszaru: PLH020092.
Intensywne działania w celu objęcia ochroną tego najcenniejszego terenu przyrodniczego w gminie Lubin o unikalnym w skali całego kraju charakterze, Wójt Gminy Lubin rozpoczęła już od 2008 r. W następnym roku Rada Gminy Lubin pozytywnie zaopiniowała projekt, w którym zaproponowano utworzenie na terenie Gminy Lubin specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 – Źródliska koło Zimnej Wody.
Obszar obejmuje teren istniejącego rezerwatu „Zimna Woda” oraz jego otoczenie o powierzchni 156 ha. Położony jest w Nadleśnictwie Legnica na terenie gminy Lubin, we wschodniej części Wysoczyzny Lubińskiej (mezoregionu wchodzącego w skład Niziny Śląsko-Łużyckiej). Gmina Lubin brała udział w opracowaniu ekspertyz naukowych, ewidencjonujących wartości siedliskowe i przyrodnicze tego terenu.
Występujące tu siedliska w ramach dyrektywy siedliskowej (specjalne obszary ochrony siedlisk -Special Areas of Conservation, na których obowiązują ochronne regulacje prawne) ze względu na swoją wartość i rzadkość występowania są uznawane przez Unię Europejską za priorytetowe.
Znajdują się tutaj łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe. Są też lasy dębowo-wiązowo-jesionowe. Ponadto występuje bezkręgowiec – Pachnica dębowa.
Obszar Natura 2000 w Gminie Lubin charakteryzuje się źródłami, wysiękami, tworzącymi sieć strumieni o naturalnym charakterze, porośnięty jest żyznymi lasami liściastymi o charakterze grądów i łęgów, budowany przez ogromną ilość gatunków roślin, w tym wielu chronionych, rzadkich i górskich na stanowiskach niżowych. Lasy tu rosnące wykazują bardzo dużą różnorodność gatunkową.
Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000
– to obszary o najcenniejszych walorach przyrodniczych i najbardziej reprezentatywnych dla naszego kontynentu ekosystemach, położone w granicach Unii Europejskiej. Celem utworzenia Natury 2000 jest zapewnienie różnorodności biologicznej tych obszarów, poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. Docelowym efektem sieci jest natomiast stworzenie systemu obszarów cennych przyrodniczo, połączonych korytarzami ekologicznymi, tworzących razem spójną funkcjonalnie całość, która lepiej niż pojedyncze, odizolowane ekosystemy będzie opierać się niekorzystnym zmianom środowiska.

Poprzedni artykułChcą rozwijać dolnośląski sport
Następny artykułJak gang Olsena