Lubin włączył się do globalnej kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet „ONE BILLION RISING”. W Walentynki na błoniach kobiety mogą powiedzieć DOŚĆ przemocy.

Wszyscy którzy szanują kobiety i je kochają mogą powiedzieć DOŚĆ przemocy! – Staramy się integrować mieszkańców miasta, udział w tym przedsięwzięciu jest tylko jednym z przykładów – mówi Barbara Skórzewska ze stowarzyszenia Civis Europae. – Przeglądałyśmy statystyki dotyczące przemocy wobec kobiet i okazało się, że również w Polsce jest to duży problem. Z dokumentów wynika, że 8 procent kobiet jest dotkniętych tym problemem.
Skórzewska zwraca uwagę, że mowa jest nie tylko o przemocy fizycznej ale i np. ekonomicznej, związanej z uzależnieniem od zwyczajów danej grupy zawodowej czy pozycji finansowej męża, który nie zawsze zgadza się, aby kobieta mogła gdzieś pracować. – Lubin jest miastem górniczym. Producent miedzi to głównie męska sfera zawodowa. Dla pań pracy zbyt wiele nie ma, pozostają głównie markety albo siedzenie w domu i usługiwanie mężowi. To jest pewnego rodzaju forma przemocy ekonomicznej.
Kobiety chcą zwrócić uwagę lokalnej społeczności, że przemoc nie może być tematem tabu, że nie można się jej poddawać i zamykać ze wstydu czy obawy przed innymi. Stąd pomysł na wspólny taniec na błoniach w ramach globalnej akcji „ONE BILLION RISING”.
Taniec odbędzie się 14 lutego o godz. 16.00 na błoniach – W tym dniu wszyscy zatańczą do utworu specjalnie skomponowanego na tę okazję – dodaje Skórzewska.
Chętni do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu mogą przyjść na próbę tańca. Odbędzie się w najbliższy piątek w Szkole Społecznej przy ul. Pawiej w godzinach od 9 do 11.

Poprzedni artykułCo drugie dziecko ofiarą cyberprzemocy
Następny artykułO „zielonej energetyce”