Co potencjalni pracodawcy myślą o absolwentach uczelni wyższych, którzy zaczynają u nich pracę? Niestety nic dobrego.
Czego według pracodawców brakuje żakom, którzy właśnie opuścili mury uczelni i z dumą prezentują zdobyte tytuły naukowe? Tego jest cała lista. Na początek świeżo upieczeni pracownicy nie znają języków obcych, nie mają doświadczenia zawodowego, nie są kreatywni ani komunikatywni. Nie posiadają jakże cennej umiejętności rozwiązywania problemów, nie motywują się do pracy i nie potrafią negocjować. Mało tego, brak im nawet zdolności organizacyjnych i analitycznych. Jakby tego nie wystarczyło, absolwenci uczelni wyższych nie potrafią myśleć logicznie, nie są dyspozycyjni, samodzielni ani pracowici.
Warto dodać, że w badaniu przeprowadzonym przez lubińską Uczelnię Zawodową Zagłębia Miedziowego na przełomie 2011 i 2012 roku udział wzięli przedstawiciele ponad 30 firm i instytucji z terenu Zagłębia Miedziowego, które współpracują z uczelnią.
Czy takie informacje pomogą obecnym studentom i zachęcą ich do inwestowania w siebie by spełnić oczekiwania potencjalnych pracodawców?
Na zdjęciu Bogusław Szyszka, przedstawiciel konwentu, w którego skład wchodzą firmy i instytucje z terenu Zagłębia Miedziowego.