Siedemnaście narodowych drużyn, ponad 200 zawodników zagrało na iwencie promującym Euro 2012.

W środę na Esplanadzie Solidarność 80’/Agorze Simone Veil odbył się European Football Tournament 2012 organizowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Piotra Borysa i polską delegację Europejskiej Partii Ludowej. Turniej promował idee sportu i zdrowej rywalizacji, a także zbliżające się UEFA EURO2012, którego Polska będzie współgospodarzem. Na murawie zmierzyło się 17 narodowych drużyn. Byli posłowie, asystenci, pracownicy i gwiazdy piłki nożnej. – Po raz pierwszy w historii Parlamentu Europejskiego sprawdzaliśmy swoje umiejętności na boisku piłkarskim.

Polska wypadła bardzo dobrze zajmując trzecie miejsce, gdyż w starciu z akredytowanymi przy Parlamencie Europejskim dziennikarzami została pokonana w rozstrzygających spotkanie rzutach karnych. Mistrzem turnieju została Portugalia w której barwach zagrali Pedro Mendesa i Neno. Polskiej bramki bronił Jerzy Dudek, a na boisku zagrali m.in. na komisarz Janusz Lewandowski, posłowie Piotr Borys, Wojciech Olejniczak i Jacek Kurski. Nasi piłkarze wygrali z Danią 2:1, pokonali również Francję (1:0). W awansie do finału nasi parlamentarzyści pokonali Chorwację (7:1), która ma już w PE swoich obserwatorów i niedługo stanie się członkiem Unii.

Turniej był największym wydarzeniem medialnym promującym Polskę w dziesięcioletniej historii Parlamentu Europejskiego. Niezwykle uroczyste było otwarcie parlamentarnych mistrzostw. Którego dokonali lubiński europoseł Piotr Borys oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz Towarzyszyli im komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou, oraz polski komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Turniej obserwowali minister sportu i turystyki Joanna Mucha, a także Julien Zylberstein, przedstawiciel UEFA .

– Poprzez turniej promowaliśmy Euro 2012, Polskę, miasta gospodarzy oraz nasze regiony w tym Dolny Śląsk – mówi Piotr Borys. – Dla uczestników były przygotowane polskie dania w tym pierogi i bigos.

Nasz parlamentarzysta przyznaje, że promocja była potrzebna, gdyż przez nasilający się w Europie bojkot Ukrainy pod kątem Euro 2012 nie mówi się o Polsce. – Chcieliśmy to zmienić i chyba się udało. W czasie trwania turnieju pod Parlamentem przewinęło się około 10 tys. osób zainteresowanych tym wydarzeniem. Mogli przekonać się jak nasz kraj jest przygotowany do sportowego wydarzenia. Na licznych prezentacjach zobaczyli zmiany jakie zaszły w Polsce w ostatnich latach. Nowoczesne stadiony, dworce, piękno naszego kraju i jego walory turystyczne. Podkreśleniem polskości były pokazy naszych akrobatów, chirliderek. Furorę zrobił polski folklor w wykonaniu zespołu Jarzębiny. – Włosi i Hiszpanie zaczęli tańczyć, a nawet nucić piosenkę „Koko koko Euro spoko”. Wszyscy doskonale się bawili – mówi Borys.

Swój udział w przedsięwzięciu miał KGHM Polska Miedź S.A, który bardzo mocno wspiera sport. Puchar ufundowany przez prezesa lubińskiej spółki trafił do naszej parlamentarnej drużyny za zdobycie trzeciego miejsca. KGHM włączył się bowiem we wsparcie największej akcji promującej EURO 2012 w Parlamencie Europejskim. Spółkę reprezentowali wiceprezes Wojciech Kędzia i dyr. Bogusław Graboń.

Turniej był inicjatywą polskich posłów z Europejskiej Partii Ludowej, a jego pomysłodawca i głównym organizator to lubiński europarlamentarzysta Piotr Borys.

Poprzedni artykułUżył noża w czasie awantury
Następny artykułPopracuje …społecznie