Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień górniczych zasłużonym pracownikom KGHM Polska Miedź S.A, a następnie tradycyjne: Pochód Lisa Majora i Skok przez skórę – to wydarzenia, które 29 listopada zainaugurowały centralne obchody Barbórki 2024 w Zagłębiu Miedziowym.

Oficjalne uroczystości kontynuowane będą w dniu św. Barbary, 4 grudnia, kiedy to planowane są m.in. tradycyjne pobudki górnicze w różnych miejscach regionu oraz uroczysta msza święta i nabożeństwo w intencji górników i ich rodzin.

Niech żyje nam górniczy stan

Gratuluję wyników jakie osiągacie, bo KGHM jest jednym z liderów wydobycia i produkcji miedzi, ale także produkcji srebra. Dzięki wam, waszej pracy i waszemu zmysłowi organizacyjnemu wydobywany metal może służyć Polakom, ale też i ludziom na całym świecie. Dziękuję za zaangażowanie i wspólną pracę – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki.

Obchody Barbórki są wyjątkowym momentem dla Polskiej Miedzi i całego regionu Zagłębia Miedziowego. To czas podsumowań i planów.

Obchody Barbórki mają szczególne znaczenie. Są wyrazem szacunku dla górniczego trudu i pracy pod ziemią. W tym roku główne uroczystości przypadły w dzień w którym obchodzony jest Dzień Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM. To czas, w którym wspominamy wszystkie osoby, których nie ma już z nami, zachowujemy wspomnienia o nich. Składamy hołd wszystkim, którzy odeszli na wieczną szychtę. Bezpieczne warunki pracy to jeden z najważniejszych elementów Strategii, nad którą pracujemy w tym roku. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, ponieważ fundamentem KGHM są pracownicy Spółki. W imieniu własnym i całego Zarządu dziękuję wszystkim za zaangażowanie w codziennej pracy. Z okazji górniczego święta życzę Wam oraz Waszym rodzinom bezpieczeństwa i zdrowia. Niech żyje nam Górniczy Stan. Szczęść Boże! – podkreślił prezes KGHM, Andrzej Szydło.

Barbórka w Zagłębiu Miedziowym to okazja do wyróżnienia pracowników oddziałów górniczych za ich wyjątkowe dokonania i lata przepracowane w KGHM. Podczas tegorocznej Barbórki wyróżniono blisko 70 osób. Podczas podniosłej ceremonii 30 pracowników kopalń Polskiej Miedzi stało się właścicielami Honorowych Szpad Górniczych.

Po uroczystej akademii jej uczestnicy dołączyli do pochodu prowadzonego przez Lisa Majora do lubińskiego Rynku, gdzie zebrani byli się świadkami Skoku przez skórę. To tradycyjny obrzęd przyjmowania adeptów do stanu górniczego. Widowiskowej procedurze przewodził prezes zarządu KGHM, Andrzej Szydło. Następnie odbyły się imprezy centralne: Karczma Piwna i Comber Babski, podczas których świętowanie odbywa się w atmosferze zabawy.

W dniu św. Barbary, 4 grudnia, dzień rozpoczną tradycyjne pobudki górnicze, które rozbrzmiewać będą od wczesnych godzin porannych w miastach Zagłębia Miedziowego. Następnie, o godz. 8.30 planowane jest Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w intencji górników i ich rodzin w Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie oraz o godz. 9.00 uroczysta Msza Święta w intencji górników i ich rodzin w Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie. Tego samego dnia o godz. 13:00 odbędzie się uroczystość przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Poprzedni artykułKGHM ze Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy
Następny artykułBarbórka 2024 – pobudki, kwiaty i życzenia