Jak wygląda życie dzieci chorych na cukrzycę? Co zrobić, by nie zachorować na cukrzycę typu drugiego? O czym marzą najmłodsi borykający się z typem pierwszym tego schorzenia? Jak pomóc takim dzieciom – odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z dziećmi chorymi na cukrzyce znajdzie każdy, kto weźmie udział w cyklu działań prowadzonych w ramach projektu „Słodka Julka”, który zainaugurowano 21 września w Kościelcu.
Kampania edukacyjno – społeczna „Słodka Julka” to dzieło OZPN Legnica, MCZ i fundacji Samodzielne.pl. Akcję Wspiera Fundacja KGHM Polska Miedź i wiele firm nie tylko z grupy kapitałowej miedziowego holdingu. Projekt to kilkanaście wydarzeń na terenie Zagłębia Miedziowego, podczas których przede wszystkim najmłodsi poddani zostaną profilaktycznym badaniom poziomu cukru. Program to również szereg warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.
– Naszą rolą jest prowadzenie szeroko rozumianych działań profilaktycznych z zakresu leczenia cukrzycy. Kontrolujemy poziom cukru dzieciom, ale i dorosłym jeśli chcą. Cennym dla nas jest to, ze możemy w tych działaniach skupić się na tym, że dzieci będą miały możliwość stanąć przed wyzwaniem jakim jest ukłucie. To świadczy o tym, że są gotowe do tego. Ukłucie jest niegroźne. Współpracujemy i jesteśmy bardzo delikatne – mówiła Dorota Tomasiewicz, pielęgniarka oddziałowa w oddziale intensywnej terapii i anestezjologii szpitala MCZ w Lubinie.
„Słodka Julka” to też działania informacyjne. MCZ przygotował ulotki, w których każdy znajdzie cenną wiedzę na temat tego, jak żyć, by nie nabawić się cukrzycy,w tym cenne uwagi na temat tego, jak się odżywiać. Bardzo ciekawy jest test, w którym kilka odpowiedzi na pytania może wskazać jakie jest ryzyko zachorowania na cukrzycę.
– Bardzo cieszą mnie te działania, bo wiedza na temat cukrzycy jest bardzo mała wśród społeczeństwa, zwłaszcza tego najmłodszego. Pracuję już z pacjentami chorymi na cukrzycę ponad 30 lat i wiem, że gdy do szkoły trafia dziecko chore na cukrzycę to budzi obawy zarówno wśród dzieci, jak i wśród nauczycieli. Jako MCZ chcemy jednocześnie tą akcją propagować zdrowy styl życia. Chcemy mówić nie tylko o cukrzycy typu pierwszego, na którą wszyscy możemy zachorować i nie wiemy tak naprawdę do końca dlaczego, ale przynajmniej możemy coś zrobić by nie zachorować na ten najczęstszy typ cukrzycy, drugi. – mówiła Irena Szykowna, ordynator oddziału diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie. Jak mówiła doktor Szykowna, szybko zdiagnozowana choroba pozwala szybciej zadziałać, zanim dojdzie do poważnych powikłań. – O cukrzycy mówi się, że jest cichym zabójcą, bo bywa, że objawy nie są ewidentne, a pacjenci nie robią badań. Przy okazji tego projektu MCZ postanowił robić takie badania przesiewowe. Wiemy, że niektóre osoby mogą być zagrożone. Opracowaliśmy też test, który pozwala wstępnie zobaczyć czynniki, które mogą sprzyjać cukrzycy typu drugiego, która stanowi na świcie 85 do 90% chorych na cukrzycę. – dodawała doktor Szykowna.
OZPN Legnica do współpracy zaprosił wiele firm. Poza Miedziowym Centrum Zdrowia i Fundacją Samodzielne.pl są: Lubinpex, Interferie, Roche, KGHM Polska Miedź, Saller, Dacco, Wolontariat KGHM, LPGK i MPK Legnica, LPWiK Legnica, KGHM ZANAM, Zagłębie Lubin S.A., Akademia Zagłębia Lubin, Staropolanka czy Zina. W działania włączają się też lokalne samorządy.
W Kościelcu podczas pierwszej odsłony projektu najmłodsi obejrzeli film opowiadający o jednym dniu zmagań Julki i jej rodziny z cukrzycą, wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Lubinpex, podczas których uczy się zdrowo gotować. Były też szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadzili ratownicy z JRGH z formacji Maltański Legion.