W Sieroszowicach pod obeliskiem oraz w sali Miedziowej Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego uczczono 59 rocznicę odkrycia złóż miedzi. Były kwiaty, krótkie przemówienia, występy artystyczne oraz Jaśkowe pierogi, ulubiona potrawa Jana Wyżykowskiego.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele oddziałów KGHM, zarząd Polskiej Miedzi, delegacje spółek z grupy kapitałowej, samorządowcy, uczniowie szkół im. Jana Wyżykowskiego, strażacy, policjanci i wielu innych gości. Zebranym towarzyszyła orkiestra górnicza ZG Polkowice – Sieroszowcie i sztandary.
– Tu w tym miejscu 59 lat temu wydarzyła się historia ważna dla ówczesnych ludzi, ważna dla regionu, ważna dla kraju i dla nas. Ta historia i jej konsekwencje to coś wielkiego. Dla Jana Wyżykowskiego i jego współpracowników to, co obecnie z tą historią się stało przekraczało ich wyobraźnię. Przekraczanie granic i wyobraźni, pokonywanie barier i trudności powoduje coraz lepszy byt, nowe i dobre rzeczy. Dziś działalność KGHM godnie kontynuuje te tradycje. Z równą inżynierską dociekliwością, upartością i konsekwencją dalej wiercimy, rozpoznajemy, wydobywamy,wzbogacamy, wytapiany, a na końcu rafinujemy miedź i inne cenne bogactwa tej ziemi – mówił do zebranych Piotr Walczak, wiceprezes ds. produkcji KGHM Polska Miedź S.A.
Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem goście przeszli do sali Miedziowej, gdzie czekał na nich poczęstunek oraz program artystyczny przygotowany przez dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radwanicach. Mali aktorzy zaprezentowali inscenizację pt. “O górniku i miedzianej rybce”. Historia opowiadała losy górnika, który ciężko pracował oraz jego żony chciwej i niedobrej kobiety.
Gwoździem programu były oczywiście pierogi, a dokładnie Jaśkowe pierogi, które od brzasku przygotowywało 8 pań, mieszkanek Sieroszowic. Ulepiono 1600 sztuk, czyli o 300 więcej niż w roku ubiegłym. Potrawa ta jest owiana legenda, bo jak wspominają mieszkańcy wsi było to ulubione jedzenie Jana Wyżykowskiego, o którego przygotowanie prosił dość często gospodynię, u której mieszkał. Stąd dziś nazwa Jaśkowe pierogi.