Specjaliści z Polski i z zagranicy spotkali się na Poligonie Szkoleniowym w Lubinie, by rozmawiać o najnowocześniejszych rozwiązaniach z zakresu hydrauliki siłowej. Konferencję zorganizowało Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr wspólnie z wiodącą na rynku światowym w tej dziedzinie firmą Bosch Rexroth Polska.
W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób. MCKK od niedawna posiada laboratorium hydrauliki siłowej, w której prowadzi szkolenia praktyczne dla operatorów maszyn i urządzeń gł. górniczych. Dotąd w Lubinie istniała możliwość realizacji jedynie zajęć teoretycznych. Od kiedy powstało laboratorium kadra nie musi już udawać się na Politechnikę Wrocławską, by wziąć udział w szkoleniach praktycznych.
Wśród uczestników konferencji nie zabrakło przedstawicieli KGHM. W całym bowiem ciągu technologicznym produkcji miedzi mnóstwo jest urządzeń wykorzystujących hydraulikę siłową. – Jestem zastępcą głównego mechanika w ZG Lubin. Maszyny dołowe i hydraulika to coś, z czym mam na co dzień do czynienia. Hydraulika to podstawa każdej maszyny dołowej. Rozwiązania, które oferuje Bosch Rexroth to rozwiązania, które mamy zastosowane. Będziemy je dalej doskonalić i używać. W nowej pracowni MCKK szkolą się nasi pracownicy. Są tu konkretne rozwiązania z konkretnych maszyn. Mają one odbicie na dole. To się tam przydaje. Zatrudniamy ludzi, którzy zdobywają oświadczenie tutaj na kursach, a na dole sprawdzają i naprawiają maszyny, które niekiedy ulegają awariom. Naszych hydraulików wysyłamy na takie szkolenia. Natura nam podsuwa pewne wymagania, jak temperatura, zapylenie, twardość skały i w konsekwencji tego, co się dzieje na dole mamy konkretne wymagania odnośnie hydrauliki siłowej stosowanej w maszynach dołowych. Ta współpraca przebiega ciągle. Warunki pod ziemią się zmieniają, idziemy coraz głębiej, a w konsekwencji tego zmieniają się wymagania – rośnie temperatura w zakresie układów hydraulicznych, a co za tym idzie stosowane chłodnice czy wielkości zbiorników hydraulicznych też się zmieniają. Producenci muszą się do tego dostosować. Taka konferencja to forma wymiany doświadczeń między producentami hydrauliki a nami jako użytkownikami – mówił Tomasz Kaniewski, z- ca głównego mechanika ZG Lubin.
Najnowsza pracownia MCKK stała się elementem praktycznym ubiegłotygodniowej konferencji naukowo – technologicznej. Wartom wspomnieć, że nie tylko branża górnicza czy hutnicza wykorzystuje maszyny z rozwiązaniami hydrauliki siłowej. – Szkolenia z zakresu hydrauliki siłowej prowadzimy dla osób, które wykorzystują te układy w swojej pracy zawodowej. Uczestniczą w nich pracownicy nie tylko Polskiej Miedzi, ale też z innych przedsiębiorstw i firm produkcyjnych z całej Polski – informuje Monika Gazda, wiceprezes zarządu MCKK w Lubinie.
Podczas konferencji głównymi prowadzącymi byli przedstawiciele firmy Rexroth Bosch. To właśnie ta firma zaprojektowała i wykonała nowe laboratorium w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr na poligonie szkoleniowym nieopodal szybu wschodniego ZG Lubin.