MCZ S.A. w Lubinie postarał się, by do przychodnia w Legnicy i oddział okulistyczny w Lubinie miały jeszcze lepszy wysoko specjalistyczny sprzęt okulistyczny. Wielofunkcyjny laser trafi od stycznia do Legnicy, zaś nowa aparatura do badań OCT, angiografii fluoresceinowej i zdjęć bez kontrastu powiększy zbiór urządzeń na oddziale okulistycznym w Lubinie.
MCZ S.A. w Lubinie zakupił nowoczesny sprzęt okulistyczny. Laser neodymowy YAG służący do wykonywania takich zabiegów jak irydotomia, kapsulotomia, a także selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT trafi do Legnicy. Dla legniczan oznacza to jedno – od stycznia nie będą musieli udawać się do odległych miejsc, by poddać się badaniom. Lubin wzbogaci się o aparat diagnostyczny OCT, czyli koherentną tomografię komputerowej służącą do badania chorób siatkówki, a także chorób nerwu wzrokowego i przedniego odcinka gałki ocznej.
Badania będą wykonywane zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i komercyjnie. – Nowy laser pozwala nam wykonywać trzy rodzaje laseroterapii. Pierwsza to YAG kapsulotomia potrzebna pacjentom, którzy trafiają do nas z tak zwaną zaćmą wtórną. Drugim schorzeniem, które możemy leczyć dzięki tej aparaturze jest jaskra zamkniętego kąta. Wykonujemy wówczas zabieg irydotomii laserowej przypodstawnej. Trzecim zabiegiem jest to selektywna trabekuloplastyka laserowa, czyli SLT. To pierwszy taki laser w Legnicy, który w odróżnieniu od starych typów nie uszkadza innych struktur, dlatego nazywa się selektywny. Jest bardzo bezpieczny, zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut – tłumaczy Bartosz Ścieszka, młodszy asystent na oddziale okulistycznym MCZ. – Takich zabiegów dziennie możemy wykonywać od 10 do 15 a to wystarczająca ilość, by zabezpieczyć rejon legnicki. Kontrakt z NFZ pozwoli nam na leczenie naprawdę dużej ilości pacjentów. Kolejka na ten zabieg nie jest tak długa – dodaje doktor.
W Lubinie MCZ dzięki nowemu aparatowi okulistycznemu ułatwi pacjentom inną diagnostykę. – Ten aparat służy do badań OCT, angiografii fluoresceinowej oraz co najważniejsze to urządzenie ma możliwość wykonywania zdjęć angiograficznych bez użycia kontrastu. Jest to ważne, gdyż części pacjentów nie możemy podać kontrastu z różnych przyczyn ogólnych. Mamy nadzieję, że u niektórych pacjentów ta funkcja angioOCT będzie się sprawdzała i będzie umożliwiała wykonywanie badanie angiograficzne bez kontrastu -tłumaczy Jacek Galas, koordynator oddziału okulistycznego MCZ w Lubinie. Urządzenie jest najnowsze na świecie