Wolontariusze KGHM i Głogowskie Stowarzyszenie STOP cukrzycy w sobotę zorganizowali w Głogowie słodką akcje. Specjalny autobus pojawił się w kilku miejscach w mieście. Zachęcano mieszkańców do przebadania się w kierunku profilaktyki cukrzycy.
– Autobus przyjechał ze Śląska. Jest to kompleksowe badanie cukru. Przy okazji jeśli u kogoś wykryje się zbyt wysoki poziom cukru można od razu porozmawiać z paniami pielęgniarkami co zrobić i dokąd się udać. To jest po to, by pomóc ludziom wykryć cukrzycę. Coraz więcej chorych nie wie, że ma problem. Cele wszystkich naszych akcji są prozdrowotne. Na brak zainteresowania nie narzekamy. Od rana są tłumy. Jestem mile zaskoczony że tak dużo ludzi nas odwiedza. Jesteśmy dziś w kilku miejscach w Głogowie – mówił Krzysztof Sarzyński, wolontariusz KGHM, pracownik głogowskiej huty. – Przyjechaliśmy naszym diabetobusem, który jest mobilną kliniką cukrzycy. Badamy w nim poziom cukru we krwi. Badanie trwa krótko a pokazuje stan naszego organizmu. Możemy rozpoznać cukrzyce typu II. Akcja jest fajnie zorganizowana, bo nie jesteśmy w jednym miejscu, ale kilku. Dzięki temu ludzie mogą do nas dotrzeć. Skupiamy się na cukrzycy typu II. Powstaje ona często dlatego, że ludzie o siebie nie dbają. Nie dbają o zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie. Staramy się edukować i mówić, by zaczęli to robić. Statystyki są bezlitosne. Mówią, że co 5 sekund ktoś zaczyna chorować na cukrzyce. – mówiła Karolina Piątek, wiceprezes Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy z Dąbrowy Górniczej.
Słodki autobus to nie jedyna akcja wolontariuszy KGHM. Pracownicy Polskiej Miedzi z wszystkich oddziałów prowadzą szereg akcji prozdrowotnych, badań przesiewowych połączonych z imprezami sportowymi.