W piątek w Lubinie zainaugurowano działalność Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. W skład partnerów wspierających inicjatywę rozwoju branży lotniczej wchodzą m.in. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Urząd Miejski w Lubinie.
Do współpracy na rzecz branży lotniczej zaproszone zostały m.in. ośrodki naukowe i międzynarodowe koncerny zajmujące się projektowaniem i produkcją podzespołów dla przemysłu lotniczego. Dolnośląski Klaster Lotniczy wspierają też pozostałe strefy ekonomiczne z terenu województwa dolnośląskiego: Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”, Ministerstwo Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Urząd Miasta Lubina. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Urząd Miejski w Lubinie. Priorytetowym celem utworzenia Dolnośląskiego Klastra Lotniczego jest stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą, prowadzących działalność na terenie Regionu Polski Południowo – Zachodniej. Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki przekonuje, że Dolnośląski Klaster Lotniczy to szansa rozwoju m.in. Lubina, w którym odbyło się dziś spotkanie DKL. – Lubin ma wszystkie atuty, z których mogą korzystać firmy z branży lotniczej – tereny inwestycyjne, świetne kadry i dogodny system połączeń komunikacyjnych. Wierzę, że Klaster Lotniczy pozwoli wzmocnić przemysłowy charakter tej części Dolnego Śląska o walor innowacyjności. Udział w klastrze trzech stref ekonomicznych to także czytelny sygnał, że strefy ekonomiczne zmieniają się na rzecz kluczowych branż w swoiste strefy 2.0 i są prężnie działającymi ośrodkami gospodarczymi na mapie Polski – mówiła w Lubinie Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Partnerzy Klastra chcą m.in. stworzyć dogodne warunki do rozwoju i lokowania nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie, promować polski przemysł lotniczy za granicą oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy. Odbywać się to będzie m.in. poprzez współpracę, wspieranie działalności przemysłowej, transferu wiedzy i wymiany doświadczeń produkcyjnych, handlowych i organizacyjnych, wzajemną pomoc w poszukiwaniu wykwalifikowanych kadr oraz organizację szkoleń i warsztatów.
Lotnictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce i na świecie. Na projekty dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle lotniczym, w nowej perspektywie UE na lata 2014-2020 przewidziano m.in. 400 mln zł z konkursu „INNOLOT – innowacyjne lotnictwo”. Konkurs realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Inf./fot. Magdalena Szott, manager ds. komunikacji i promocji LSSE