Kolejna ofiara bezlitosnej białaczki. Tym razem o pomoc prosi lubinianka. Pierwszy krok – rejestracja jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Proceder prosty i bezbolesny trzeba tylko chcieć. Okazja już 8 i 9 listopada w Lubinie.
Białaczka nie ma litości, to choroba, która „nie patrzy” czy ktoś jest biedny czy bogaty, czy ma dzieci czy też nie, atakuje zarówno tych, którzy żyją zdrowo jak i tych, którym nie zależy na dobrej formie fizycznej. Tym razem trafiło na mieszkankę Lubina, która prosi o pomoc. – Mam na imię Kamila i jestem 36- letnią mieszkanką Lubina. Mam troje dzieci: Martynkę, Nikolę i Dorianka. O mojej chorobie dowiedziałam się 5 miesięcy temu, kiedy to niespodziewanie zasłabłam i w tym samym dniu okazało się, że jestem chora na ostrą białaczkę szpikową, a mój stan zdrowia jest krytyczny. Od tego dnia cały czas jestem w szpitalu i walczę o życie. Lekarze nie dawali mi na początku żadnych szans. Przeszłam 3 chemioterapie i obecnie jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Moje życie stanęło pod znakiem zapytania, a moje myśli ciągle krążą wokół moich dzieci i ich przyszłości. Nadzieja na znalezienie dawcy szpiku dodaje mi sił by żyć dla najważniejszych osób w moim życiu – moich dzieci. Mam wielką nadzieję, że znajdzie się dla mnie dawca i będę mogła wraz z moja rodzina cieszyć się życiem. Być może jesteś nim właśnie Ty. Proszę przyjdź. Zarejestruj się. Zostań dawcą i ocal moje życie – czytamy w informacji prasowej przesłanej do lokalnych mediów.
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Kamili i Innych organizujemy Dzień Dawcy Szpiku dla Kamili i Innych we współpracy z Panem Przemysławem Pręgą – bratem i koordynatorem akcji na miejscu. – Zwracam się z ogromną prośbą: ZAREJESTRUJ SIĘ! Może to właśnie Ty będziesz moim ”bliźniakiem genetycznym” i pomożesz mi wygrać z chorobą! Będę szczęśliwa, jeśli wiele osób zechce przyjść i się zarejestrować! – mówi Kamila Pręga. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 8 i 9 listopada w galerii Cuprum Arena w godzinach od 10.00 do 16.00 oraz na uczelni UZZM przy Odrodzenia 21 8 listopada w godzinach od 10.30 – do 14.00. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Inf. dkms