Dolnośląskie instytucje publiczne najchętniej esemesujących z mieszkańcami 25% mieszkańców województwa dolnośląskiego, którzy wzięli udział w badaniu „Komunikacja SMS w Polsce 2012” przyznało, że w ubiegłym roku otrzymali przynajmniej jedną wiadomość od instytucji publicznej.

Porównując te dane do wskazań mieszkańców innych regionów, dolnośląskie urzędy są w grupie najchętniej esemesujących z mieszkańcami w Polsce. Mimo to SMS-y są wciąż stosunkowo rzadko wykorzystywanym przez urzędy w Polsce medium do kontaktu z mieszkańcami. Ponad 78% ogółu respondentów zadeklarowało bowiem, że w ubiegłym roku nie otrzymało żadnego SMS-a z informacją od instytucji publicznej.
Ze wskazań uczestników badania „Komunikacja SMS w Polsce 2012” wynika, że podmiotami, które najczęściej wysyłają SMS-y są urzędy gminy (41%), szkoły (22%) i przychodnie (19%). Uczestnicy badania wysoko ocenili przydatność informacji przekazywanych w formie SMS-ów, 52% mieszkańców uznało je za bardzo przydatne, 38% za przydatne, a tylko 9% uznało je za nieprzydatne.
W czołówce regionów, które stawiają na komunikację SMS są również województwa kujawsko-pomorskie (26% deklaracji respondentów), świętokrzyskie (25%) oraz pomorskie i opolskie (24%). Najrzadziej z wiadomości SMS korzystają instytucje publiczne w województwie warmińsko-mazurskim oraz podlaskim, gdzie do otrzymania SMS-a z urzędu przyznało się tylko 17% respondentów.
„Według naszych szacunków tylko nieco ponad 10 proc. gmin w Polsce udostępniło mieszkańcom komunikację z wykorzystaniem SMS-ów. Dlatego uważam, że potencjał tego narzędzia jest wciąż przez urzędy niewykorzystywany. SMS-y świetnie sprawdzają się nie tylko w usprawnieniu pracy urzędów, ale także w powiadamianiu mieszkańców o lokalnych zagrożeniach, jak burze, wichury, czy pożary. Jedna krótka wiadomość tekstowa może przyczynić się do znacznego ograniczenia strat spowodowanych przez te żywioły” – mówi Artur Sadowski, Menadżer ds. Rozwoju w Platformie SerwerSMS.pl.
Z systemu SMS-owego powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach czy imprezach kulturalnych w naszym regionie korzysta m.in. gmina Ścinawa. Komunikaty wysyłane przez urzędników nie pojawiają się tylko w określonych sytuacjach. Zdarzało się jednak, że mieszkańcy nie otrzymali informacji o skażeniu wody bakteriami Coli, ale kilka dni wcześniej dostali zaproszenie do ośrodka kultury.
Ankietowani zapytani o to, jakie informacje chcieliby otrzymywać od instytucji publicznych wskazali: status spraw urzędowych (75%), przypomnienie o wizycie lekarskiej (76%) oraz o lokalnych zagrożeniach (70%). Subskrypcje wiadomości SMS-owych od instytucji publicznych najchętniej zamawiają osoby powyżej 50 roku życia. Wśród nich największy proc. badanych stanowią osoby od 60 do 90 lat (ponad 36%). Najrzadziej subskrypcję zamawiają natomiast respondenci poniżej 30. roku życia. Odsetek ankietowanych korzystających z takiej usługi w grupie wiekowej 21-24 lata wynosi 17 %.

Poprzedni artykułTo nie żart
Następny artykułPrezydent przyznał, wręczył skazany